Home / SLOVENSKO / Rómovia v Poprade pomohli s upratovaním v okolí ich príbytkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu

Rómovia v Poprade pomohli s upratovaním v okolí ich príbytkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu

POPRAD 21. februára (WebNoviny.sk) – Sociálni pracovníci Mesta Poprad zorganizovali brigádu v areáli na Staničnej ulici, kde žije zhruba 230-členná rómska komunita. Počas dvoch dní vypratali z okolia svojich príbytkov 50 vriec odpadu.

Cieľom radnice je vybudovať u obyvateľov Staničnej návyk udržiavať čistotu vo svojom okolí, ako aj v celej mestskej časti a zmierniť tak napätie medzi majoritou a miestnou rómskou komunitou.

Hygienické návyky

Mesto Poprad organizuje upratovanie na Staničnej ulici pravidelne – zhruba každé dva až tri mesiace. Cieľom brigády je predovšetkým zabezpečenie čistého a hygienicky vhodného prostredia na výchovu maloletých detí, ktorých žije v tejto lokalite zhruba štyridsať.

Aj napriek našej snahe sa nám nedarí zvyšovať ich hygienické návyky a brigády musíme v pravidelných intervaloch opakovať. Na druhej strane však treba povedať, že nie všetok odpad vyprodukovali Rómovia. Ľudia zneužívajú Staničnú ulicu na zbavovanie sa drobného stavebného odpadu, nepotrebnej elektroniky a pod., o ktorej vieme, že nepochádza od tunajších Rómov,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca sociálneho odboru Mesta Poprad Petra Závacká.

Upratali aj po ostatných

Brigádu síce zorganizovala radnica, no upratovali iba obyvatelia Staničnej ulice, ktorým boli nápomocní aj pracovníci Menších obecných služieb (MOS) z ich vlastných radov. Jedným z cieľov brigády je aj zlepšenie vzťahov s majoritou a vnímanie rómskej komunity zo Staničnej.

Okrem toho, že upratali, neustále na nich apelujeme, aby nevyberali odpad z kontajnerov, nerozbíjali fľaše, nerobili neporiadok, a tým nedochádzalo k znečisťovaniu okolia. Rómovia upratali dokonca aj breh rieky Poprad či príjazdovú cestu. Upratali nielen po sebe, ale aj po ostatných,“ dodala Závacká.

Odpad tvorili prevažne plasty, koberce či staré šatstvo. Upratovanie sa uskutočnilo v spolupráci s mestskou občianskou poriadkovou službou.

Viac k témam: odpad, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rómovia v Poprade pomohli s upratovaním v okolí ich príbytkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *