Home / Veda a technika / Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu

Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu

TOKIO 21. februára (WebNoviny.sk) – Japonská sonda Hajabusa 2 sa vo štvrtok začala približovať k asteroidu Ryugu, na ktorom sa pokúsi pristáť a zozbierať z neho materiál, ktorý by mohol poskytnúť informácie o pôvode slnečnej sústavy a života na Zemi.

Náročné pristátie

Sonda by mala podľa plánov pristáť na povrchu telesa v piatok ráno, a to aj napriek päťhodinovému odkladu pristávacieho procesu pre bezpečnostnú kontrolu, informovala japonská národná vesmírna agentúra JAXA.

Pristátie sondy bude pre nerovný povrch asteroidu náročné. Aby sa vyhla prekážkam, pokúsi sa Hajabusa 2 z výšky 20 kilometrov pristáť v kruhu s priemerom šesť metrov.

Vzorky z asteroidu

Do výšky 500 metrov nad povrchom budú sondu ovládať z riadiaceho centra vesmírnej agentúry, zvyšok už bude sonda robiť sama, keďže príkazy zo Zeme k nej putujú 20 minút.

JAXA pristávanie v danom kruhu prirovnala k pristávaniu na ploche pre nadhadzovača na bejzbalovom ihrisku.

Počas dosadnutia na asteroid, ktoré bude trvať len niekoľko sekúnd, sonda vystrelí projektil, aby odpálil podpovrchový materiál, ktorého vzorky následne zozbiera a pošle na Zem. Piatkový pokus je prvý z troch takýchto naplánovaných pristátí.

Viac k témam: asteroid, JAXA Japonská národná vesmírna agentúra, sonda Hajabusa 2
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonská sonda Hajabusa 2 sa pokúsi pristáť na asteroide Ryugu a zozbierať vzorky materiálu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európska únia otvorila v arktickom Švédsku svoj prvý pevninský štartovací komplex pre malé satelity

Celkový počet satelitov by mohol do roku 2040 dosiahnuť 100-tisíc v porovnaní so súčasnými piatimi tisíckami funkčných satelitov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *