utorok , 25 februára 2020
Home / EKONOMIKA / Zdravotníctvo / Väčšina nemocníc už prevádzkujú vlastné lekárne, ministerstvo zdravotníctva chce menej súkromníkov

Väčšina nemocníc už prevádzkujú vlastné lekárne, ministerstvo zdravotníctva chce menej súkromníkov

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Väčšina nemocníc v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) už prevádzkuje vlastné lekárne. MZ o tom informovalo v tlačovej správe. Rezort postupne systematicky pracuje na krokoch, aby v štátnych zdravotníckych zariadeniach pôsobilo menej súkromných spoločností.

Vníma ako správne, aby činnosti, ktoré dokážu generovať príjmy, postupne prechádzali do správy samotných nemocníc. Zariadenia následne tieto zdroje využívajú na svoj rozvoj a smerujú k pacientom a zdravotníkom.

Zisk môžu investovať do pacienta

V roku 2016 bol vydaný príkaz ministra, aby sa súkromné lekárne v nemocniciach dostali do vlastníctva nemocníc. Doposiaľ vypovedalo 11 súkromným lekárňam nájomné zmluvy osem štátnych nemocníc. Ide o Detskú fakultnú nemocnicu Košice, Národný ústav detských chorôb, Národný onkologický ústav Bratislava, Nemocnicu Alexandra Wintera n.o. Piešťany, Univerzitnú nemocnicu Bratislava (Ružinov, Kramáre, Petržalka) a fakultné nemocnice Nové Zámky, Trnava a Žilina.

Ďalších 14 zdravotníckych zariadení súkromnú lekáreň nemalo a tri nemocnice – Univerzitná nemocnica Košice, UNB – Podunajské Biskupice a Nemocnica Poprad zmluvu zatiaľ nevypovedali. Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb zároveň v rámci svojej novej budovy bude poskytovať kompletné laboratórne služby pre región.

“Nemocnice tak zisk z prevádzkovania lekární môžu investovať späť k pacientovi a prispieť tak k ďalšiemu zlepšovaniu a skvalitňovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti,” vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Peniaze od súkromníkov putujú do nemocníc

Takisto prevádzkovateľom spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVALZ) sa v štátnych nemocniciach výrazne znížila ich ziskovosť. Pokles zisku súkromných prevádzkovateľov sa podľa MZ udial vďaka dvom opatreniam. “Úhradovým mechanizmom cez zdravotné poisťovne boli znížené ceny za bod pri výkonoch”, uviedla Kalavská.

Dodala, že ministerstvo zároveň zregulovalo minimálnu trhovú cenu za nájom priestorov, kde súkromné spoločnosti prevádzkujú SVALZ a pristúpilo sa k výraznému navýšeniu nájomného. Nájom pre súkromníkov v nemocniciach vzrástol v niektorých prípadoch až desaťnásobne. Peniaze idú do pokladnice nemocnice, ktorá ich môže následne investovať do oblastí, kde sú najviac potrebné.

CT prístroje vo vlastníctve nemocníc

Trinásť slovenských nemocníc má od roku 2017 pätnásť nových CT prístrojov, vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sa pri ich nákupe ušetrilo viac ako 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami pri rovnakých typoch zariadení.

“Tieto prístroje tak už nie sú v súkromných rukách, vlastnia ich nemocnice. Usporené peniaze tak môžu zdravotnícke zariadenia investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ informoval generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana. Nemocnice takisto budú mať čoskoro vlastné magnetické rezonancie.

Ministerstvo zdravotníctva chce aj naďalej pokračovať v krokoch, ktoré budú smerovať k tomu, aby ziskové činnosti smerovali naspäť do zdravotníctva – k pacientom a zdravotníkom.

Viac k témam: Andrea Kalavská, CT prístroj, lekáreň, magnetická rezonancia, Ministerstvo zdravotníctva SR, Národný onkologický ústav (NOÚ), Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), nemocnice, pacient, UNB Univerzitná nemocnica Bratislava na Kramároch, zdravotná starostlivosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina nemocníc už prevádzkujú vlastné lekárne, ministerstvo zdravotníctva chce menej súkromníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Univerzitná nemocnica v Bratislave plánuje zamestnať desiatky zdravotníkov z Ukrajiny

Začiatkom tohto roka UNB v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR spustili pilotný projekt náboru pomocného personálu na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *