Home / SVET / Celý týždeň slávime sviatok Sukkot so židovskými priateľmi. A vy?

Celý týždeň slávime sviatok Sukkot so židovskými priateľmi. A vy?

Spolupráca kresťanov a židov voči moslimským terorristom, prezlečených za utečencov je nevyhnutná. To tvrdí väčšina izraelských bezpečnostných analytikov, a neverejne aj viacerí predstavitelia kotlebovej ľudovej strany.

Po Novom roku 5777 a Jom Kipur prichádza 16. októbra do židovských domácností po celom svete sviatok Sukkot. Ten pripomína dávny útek Židov z Egypta. V Tóre sa píše, že Židia odišli v prvý deň z mesta Ramses a utáborili sa na mieste Sukkot. Stavbou sukkot (stánkov, stanov, chatrčí) si pripomínajú odhodlanie zotročeného národa opustiť Egypt a vydať sa do neistoty púšte za slobodou. Počas sviatku sa jedáva práve v sukke, ako spomienku na provizórne obydlia našich predkov.

Aj keď sviatok Sukkot trvá celý týždeň, nie všetky dni sa slávia rovnakým spôsobom. Prvý deň sviatku sa označuje Jom tov (dobrý deň), ostatné dni sú Chol hamoed (všedné dni sviatku). Jom tov sa charakterom podobá šabatu. Chol hamoed možno chápať ako sviatok a všedný deň zároveň (to znamená, že neplatia určité „obmedzenia“ – môže sa napr. cestovať, pracovať).

Najcharakteristickejšími znakmi sviatku popri stane sú Arbaa minim (štyri druhy):

1. ratolesť datlovej palmy lulav – palmové listy predstavujú dlane Izáka, ktorými sa oprel o oltár, keď sa ho Abrahám chytal obetovať.

2. Citrusový plod etrog – predstavuje krásnu starobu Abraháma.

3. Vetvička myrty hadas – s množstvom listov predstavuje Jákoba, ktorý mal veľa synov.

4. Vŕbový prút arava – vŕba prvá bez vody uschýna predstavuje Jozefa, ktorý ako prvý z bratov zomrel v Egypte.

Ratolesť palmy, myrta a vŕbový prút sa spoja, pripojí sa citrusový plod. Týmto sa máva na štyri svetové strany, hore a dole, čím sa naznačuje, že všade možno hľadať Božiu prítomnosť. Šesť smerov pohybu tiež pripomína šesť dní, počas ktorých sa tento zvyk vykonáva (na šabat sa Arbaa minim nepoužíva). Izrael je totiž odkázaný na dažďovú vodu. Arbaa minim symbolizujú túžbu po vode (vŕba rastie pri potokoch a riekach, myrta a etrog vyžadujú hojné zavlažovanie, palma ohlasuje oázu v púšti).

Spojenie štyroch vecí sa dá vysvetliť aj inak. Etrog tvarom pripomína srdce, lulav chrbticu, myrta oči a vŕba ústa. Spojenie arbaa minim symbolizuje dokonalosť – len človek s dobrým srdcom, rovnou chrbticou, nezávistlivým okom a čistou rečou sa môže označovať za dokonalého.

Sviatok Sukkot má však ešte hlbšiu symboliku. Z hore uvedených rastlín niektoré krásne voňajú, iné sladko chutia. Táto vôňa predstavuje dobrého človeka, ktorý je svojím chovaním príjemný pre svoje okolie. Chuť predstavuje múdrosť. Etrog vonia aj chutí – predstavuje múdreho a dobrého človeka.

Datle chutia, ale nevoňajú – predstavujú múdreho človeka, ktorý sa ale nespráva tak, ako by mal. Myrta krásne vonia, ale nechutí – predstavuje dobrého, ale hlúpeho človeka, vŕba nevonia ani nechutí – predstavuje nevzdelaného človeka, ktorý sa nevie ani slušne správať. Spojenie arbaa minim symbolizuje, že napriek týmto rozdielom, všetky typy sú súčasťou jedného národa.

zdroj: žnoweb

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pozornosť sveta po zničení Kachovskej priehrady nebola dostatočná, kritizuje Zelenskyj (video+foto)

Prezident Volodymyr Zelenskyj označil situáciu v Chersonskej oblasti za katastrofálnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *