sobota , 25 septembra 2021
Home / Veda a technika / Sonda Parker preletela cez slnečnú atmosféru, môže objasniť niektoré zo záhad hviezdy

Sonda Parker preletela cez slnečnú atmosféru, môže objasniť niektoré zo záhad hviezdy

MYS CANAVERAL 6. novembra (WebNoviny.sk) – Sonda Parker Solar Probe, ktorú vyslal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), sa prvýkrát priblížila k Slnku, a to iba dva a pol mesiaca od svojho štartu.

V pondelok v noci preletela 24 miliónov kilometrov od povrchu Slnka. Pri prelete dosiahla rýchlosť 342 tisíc kilometrov za hodinu a prenikla cez slnečnú atmosféru, čiže korónu. Nijaká kozmická sonda sa ešte tak blízko našej hviezde nedostala.

NASA neobnoví kontakt so sondou, kým nebude dostatočne vzdialená od Slnka, aby sa predišlo rušeniu rádiového spojenia. Nicola Fox z NASA uviedla, že vedci “sa nevedia dočkať, kým získajú údaje” zo sondy. Pozorovania prostredníctvom sondy by mohli objasniť niektoré zo záhad Slnka. Za predpokladu, že prežije v extrémnom prostredí, sonda v najbližších siedmich rokoch okolo Slnka preletí ešte 23-krát a ešte viac sa k nemu priblíži. Nasledujúce priblíženie bude v apríli budúceho roka.

Viac k témam: sonda Parker Solar Probe, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Sonda Parker preletela cez slnečnú atmosféru, môže objasniť niektoré zo záhad hviezdy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom

Blue Origin nesúhlasí s tým, že NASA si na dodávku dopravného prostriedku pre pristátie astronautov na Mesiaci vybrala len firmu SpaceX Elona Muska a tvrdí, že na vybudovanie pristávacieho systému sú potrební dvaja poskytovatelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *