Home / SLOVENSKO / Prezident Kiska medzi cigánmi na LUNÍKu 9. Ale len medzi malými

Prezident Kiska medzi cigánmi na LUNÍKu 9. Ale len medzi malými

Prezident SR Andrej Kiska navštívil dnes 8. apríla 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov Materskú školu na Hrebendovej 5 na sídlisku Luník IX. v Košiciach.

Podľa Kisku by každé dieťa malo dostať šancu absolvovať dobrú predškolskú prípravu. „Mali by sme spraviť všetko preto, aby každé jedno dieťa, ktoré opustí raz školu, malo vypestované základné návyky, malo vzdelanie a hlavne, aby pochopilo život a malo sa chuť doňho zapojiť,“ povedal po návšteve materskej školy na Luníku IX.

Označil ju za jeden z príkladov toho, ako to môže fungovať. Ideálne by podľa neho bolo a zhodol sa na tom i s riaditeľkou MŠ Annou Klepáčovou, aby deti navštevovali materskú školu minimálne rok. V ideálnom prípade tri roky. „Samozrejme, nemôže to byť zadarmo. Veci, ktoré sú zadarmo, si ľudia nevážia. Je potrebné nájsť spôsob, ako to vymyslieť,“ dodal Kiska.

Materskú školu na Luníku IX v súčasnosti navštevuje v ôsmich triedach 111 detí. Podľa riaditeľky sa stretávajú s tým, že rodičia majú problém zaplatiť školné vo výške 15 eur a päť eur za stravu. Z tohto dôvodu 12 rodičov zamestnávajú na aktivačné práce.

 

Prezident sa vyjadril i k otázke, že splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity by mal byť Róm. „Vládny splnomocnenec podľa mňa vôbec nemusí byť Róm. Je to človek, ktorý musí rozumieť problematike, ale čo je najdôležitejšie, aby mal kompetencie tieto problémy presadiť. Tá zodpovednosť by nemala byť len na splnomocnencovi, malo by to byť vyššie a mal by byť jasne pomenovaný minister, ktorý za riešenie tejto problematiky nesie zodpovednosť,“ dodal.

Kiska sa na LUNÍKu 9 vyhol stretnutiu s dospelými cigánmi. Stretnutie s malými cigánmi v materskej škole na Hrebendovej 5 tak bolo príjemné. Veď koniec koncov, všetky stretnutia s malými deťmi sú príjemné.

jpred.

Reklama:

fun

Untitled-1

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rodičia odsúdeného Bašternáka musia vrátiť tri byty, rozhodovať sa bude aj o vilách na Slavíne a Donovaloch

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *