Dnešné rozhodnutie šéfa národniarov Andreja Danka, ktorým uzavrel možnosť účasti v pravicovom zlepenci, otvára nové možnosti pre vývoj na Slovensku. Jednou z reálnych možností je aj vznik úradníckej vlády do predčasných volieb. Predčasné voľby by sa konali až po ukončení predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie a teda reálne najskôr v roku 2017. V takomto prípade je možné aj spojenie volieb do orgánov VUC a do slovenského parlamentu na jeseň 2017.
Redakcia DENNÍKa POLITIKA tak prináša tipy na kandidátov úradníckej vlády. Vychádzame z toho, že rozhodujúce slovo pri zostavovaní vlády by mal prezident Kiska a tiež aj parlamentné strany, ktoré vláde musia vysloviť dôveru. Išlo by v svojej podstate o vládu veľkého porozumenia, ktorá by zlepšila situáciu občanov Slovenska a tí by sa prestali utiekať k bezvýchodískovým voľbám extrémistov z ľavej aj pravej strany politického spektra. Stranu ĽSNS považujeme vstupom do parlamentu už za štandardnú stranu, ktorá bude nútená ukázať aj svojích odborníkov. Rovnako tak aj Boris Kollár, ktorý bude tiež musieť ukázať svojich odborníkov a nie len celebrity.
Prinášame tak tipy na potenciálnych vládnych úradníkov: „premiéra, podpredsedov vlády a ministrov“ s ich stručnou charakteristikou.
predseda vlády – Miroslav Lajčák
Podpredseda vlády a súčasný minister zahraničných vecí by mohol byť kompromisnou voľbou na čelo novej úradníckej vlády. Dlhoročný diplomat je uznávaný ako v zahraničí, tak aj naprieč domácim politickým spektrom. Podpora zo strany SMER-SD.
podpredseda vlády – ? Podpora zo strany SaS
podpredseda vlády – ? Podpora zo strany SNS.
minister financií – Ivan Šramko
Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Od roku 2005 zastával post guvernéra NBS. Bol vymenovaný aj za veľvyslanca Slovenskej republiky pri OECD. Podpora zo strany SaS.
minister spravodlivosti – Ján Mazák
Bývalý predseda Ústavného súdu je v súčasnosti poradcom prezidenta Kisku. Podpora zo strany prezidenta.
minister vnútra – Vladimír Gürtler
Adovokát, ktorý robil hovorcu Kotlebovi, právo vyštudoval v Košiciach pod vedením Jána Mazáka. Podpora zo strany ĽSNS.
V prípade, ak by štandardné strany nechceli v žiadnom prípade zapojiť Kotlebu do procesu úradníckej vlády tak,
minister vnútra – Milan Krajniak
Bývalý poradca minstra vnútra Daniela Lipšica, bojovník proti oligarchom. Podpora zo strany Sme rodina
minister kultúry – Václav Mika
Súčasný šéf RTVS a bývalý riaditeľ Markízy a rádia Expres. Podpora zo strany SMER-SD.
minister zdravotníctva – Juraj Vančík
Riaditeľ súkromnej kliniky Nemocnica Košice-Šaca s kontaktmi na všetkých vplyvných hráčov v zdravotníctve. Podpora zo strany SIEŤ.
minister životného prostredia – Michal Kravčík
Známy enviromentalista a hydrológ uznávaný aj v zahraničí. Za Radičovej vlády bol výkonným manažérom vládneho programu revitalizácie krajiny. Podpora zo strany OĽANO.
minister obrany – ? Podpora zo strany SNS.
minister pôdohospodárstva – ? Podpora zo strany MOST-HÍD.
minister zahraničných vecí – Martin Bútora
Odborník na medzinárodné vzťahy a poradca prezidenta Kisku. Bol slovenským veľvyslancom v USA. Podpora zo strany prezidenta.
minister hospodárstva – ? Podpora zo strany SNS.
minister školstva – Milan Ftáčnik
Bývalý minister školstva v rokoch 1998 – 2002. Podpora zo strany Smer-SD
minister práce – Ľuboš Lopatka
Bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne z rokov 2010 – 2012. Šéf desiatich nemocníc spoločnosti Svet zdravia, patriacich Pente. Podpora zo strany SIEŤ a SaS