Home / SLOVENSKO / Zdravotné sestry ako menštruačné vložky. Po použití zahodiť

Zdravotné sestry ako menštruačné vložky. Po použití zahodiť

„možno skonštatovať, že štrajk splnil svoj účel“ uviedol opozičný poslanec, pod podmienkou zachovania anonymity pre DENNÍK POLITIKA.

Pre akciu hromadných výpovedí sestier by o pôvodné zamestnanie mohli prísť desiatky z nich. Mnohé z tých, ktoré pre výpovede odišli 1. februára, nemocnice medzičasom nahradili inými. „Celkovo bolo prijatých v našich nemocniciach 254 nových sestier,“ uviedol pre TASR hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Najviac, 168, ich prijali v Prešove, 30 v Žiline a 16 v Trnave. Rokovania v Žiline a Prešove stále pokračujú. Zatiaľ čo sestry sa chcú vrátiť všetky, vedenia im toľko miest neponúkajú. Trnavská nemocnica už oznámila, že od marca bude fungovať normálne.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek dnes v reakcii na výsledky rokovaní požiadala šéfa rezortu Viliama Čisláka (nominant Smer-SD), aby okamžite odvolal riaditeľov nemocníc v Prešove, Žiline a Trnave. Zároveň chce, aby sa osobne angažoval za návrat všetkých sestier naspäť do nemocníc. Toho, že by mohli sestry ostať nakoniec pre výpovede nezamestnané, sa šéfka komory Iveta Lazorová neobáva. „Určite žiadna z nich nezostane bez pomoci a na ulici. Máme rôzne alternatívy, ako ich zabezpečiť,“ zdôraznila pre TASR. Komora pre ne zisťuje dlhodobo pracovné ponuky. Rovnako vznikol aj fond solidarity i občianska iniciatíva na ich podporu.

Čo dodať na záver? Sestry boli použité a zneužité isto skupinou opozičných politikov. Preferencie strany SMER-SD aj na základe štrajku klesli a preto „možno skonštatovať, že štrajk splnil svoj účel“ uviedol opozičný poslanec, pod podmienkou zachovania anonymity pre DENNÍK POLITIKA. „Takto to v politike chodi a sestry to nepochopili“ dodal poslanec.

Zdravotné sestry si však za aktuálnu situáciu môžu sami. Štrajk bol hlavne nejednotný, spolitizovaný (posledne nepochopiteľná a jednoznačne politická akcia pred Paškovou vilou v Košiciach) a chaotický. Rozpory medzi samotnými sestrami vyústili do stavu, že štrajkujúce sastry nahradili štrajkokazujúce kolegyne a vytlačili ich z práca. Zdá sa, že natrvalo.

red.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa namiesto vyučovania h3kovali

Študenti Gymnázia M. R. Štefánika sa včera neučili. Do školy zavítali známi influenceri v rámci preventívneho projektu H3KNISA a na viacerých workshopoch v malých skupinkách debatovali na rôzne témy, o ktoré sa zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *