Home / POLITIKA / Ruhig vracia Matovičovi úder: Neznalosť a porušovanie zákona neospravedlňuje ani zákonodarcov

Ruhig vracia Matovičovi úder: Neznalosť a porušovanie zákona neospravedlňuje ani zákonodarcov

Igor Matovič (OĽANO) reagoval na podnet, ktorý na neho včera podali ministrany – informovali sme o tom v článku: Ministrany zaútočili na obyčajného človeka Igora Matoviča 

Šéf ministrán Roman Ruhig vrátil obratom Matovičovi úder a reagoval kriticky a právnicky. Jeho stanovisko prinášame čitateľom DENNÍKa POLITIKA v doslovnom znení:

„Pre Koalíciu SPOLOČNE ZA SLOVENSKO je úsmevná reakcia Igora Matoviča z ktorej vyplýva, že poslanci NR SR nepoznajú zákony. Uvedené sa týka poslancov pána Igora Matoviča (OĽANO) a rovnako aj pána Alojza Přidala (KDH). Pán poslanec Přidal, predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcii predviedol ochotnícke divadlo, pričom „kryje“ Matovičovo nezákonné konanie, keď nezvolal „Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.“

Igor Matovič už počas tohto volebného obdobia podnikal a tým porušil ústavný zákon o konflikte záujmov. Uvedené vyplýva aj z jeho včerajšieho vyjadrenia pre agentúru SITA, keď povedal, že „mal dvakrát za sebou pozastavenú živnosť“.

Náš právny pohľad:

1) Živnostenský úrad nepozastaví živnosť na obdobie dlhšie ako tri roky. Po prvom pozastavení musí dotknutý subjekt začať podnikať aspoň nejaký čas a až potom možno živnosť znova pozastaviť. Živnosť nemožno pozastaviť kontinuálne dva krát po sebe tak, aby bola pozastavená na obdobie šiestich rokov.

2) Keď Igor Matovič tvrdí, že ku dňu 3. 9. 2013 pozastavil svoju živnosť už po druhý raz, potom tri roky spätne od 3. 9. 2010 bol už dva mesiace, (od 8. 7. 2010) poslancom parlamentu, čiže bol v tom čase verejným funkcionárom. Z uvedeného vyplýva, že nie je možné, aby prvé pozastavenie živnosti trvalo 38 mesiacov! Igor Matovič sa stal poslancom NR SR v období od 4. 4. 2012.

Medzi prvým a druhým pozastavením živnosti Igora Matoviča muselo byť a bolo v roku 2013 obdobie, keď mal Igor Matovič ako verejný funkcionár, obnovenú podnikateľskú činnosť.

Alojz Přidal z KDH po týchto závažných zisteniach mlčí. Doteraz nezvolal výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Týmto zakrýva nezákonné a špekulatívne konanie Igora Matoviča.

Ďalej zastávame názor, že keď Matovič podľa svojich tvrdení pozastavil živnosť už v roku 2010, je zarážajúce, že verejná listina „Výpis zo živnostenského registra“ nič takéto neuvádza. Ak vychádzame z tvrdení pána Matoviča, sme toho názoru, že potom nie je možné zachovávať právnu istotu verejných listín v súlade s Ústavou SR garantujúc právny štát.

Týmto naším stanoviskom Koalícia SPOLOČNE ZA SLOVENSKO neútočí na samotného politika poslanca NR SR, ale poukazujeme na závažné nedostatky v zákonoch a v ich uplatňovaní tými, ktorí ich schvaľujú.“

Uvidíme, či táto prestrelka ministrán s Matovičom im prinesie nejaké hlasy navyše a dosiahnu aspoň sympolické jedno percento vo voľbách?

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

DRASTICKÉ VIDEÁ: RUSká mína vojakovi odtrhla nohu

Videá ukazujú masaker, ktorý spôsobili ruské míny na Rusmi okupovaných častiach Ukrajiny statočným ukrajinským vojakom. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *