Home / VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY / Toto nie je žart: Čo dokážu prdy odhaliť o vašom zdravotnom stave

Toto nie je žart: Čo dokážu prdy odhaliť o vašom zdravotnom stave

Nadúvanie a prdenie spôsobuje komické situácie u mladých aj starých. Je to však niečo, o čom sa v slušnej spoločnosti nediskutuje.

Napriek tomu uvedenú činnosť všetci z času na čas robíme. V skutočnosti však vetry dokážu o našom zdraví prezradiť viac, než si myslíme.

Takže, aj keď ste sa pri nadpise článku možno trocha poškriabali po hlave, určite pokračujte v čítaní a sami sa pozrite (respektíve zacíťte), čo vaše prdy odhaľujú o vašom tele.

Čo sú to vlastne prdy?
Prdy alebo vetry sú zmesou prehltnutého vzduchu, ktorý omylom vstúpi do tráviaceho traktu.

Stáva sa tak počas žuvania žuvačiek, prehĺtania slín, pitím bublinkových nápojov či dokonca prostredníctvom bežného dýchania. Druhou časťou vetrov je plyn vyprodukovaný v črevách počas trávenia.

Za tvorbu plynu v črevách sú zodpovedné baktérie, ktoré rozkladajú cukry a vlákninu, ktoré telo nedokáže ľahko stráviť.

Baktérie takto každý deň vyprodukujú medzi 2 až 6 pohármi, teda 0,4 až 1,5 litrov plynu. No a po jeho nahromadení v črevách sa potrebuje niekadiaľ dostať von.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Tieto malé jadierka zďaleka prekonávajú pri rakovine každú chemoterapiu
Pravidelné prdenie znamená, že jete dostatok vlákniny, a že máte v črevách zdravú bakteriálnu mikroflóru.

Rozoznávanie prdov podľa typu zápachu
Ak sa čudujete, ako preboha dokáže zápach alebo frekvencia vetrov vypovedať o vašom zdravotnom stave, nie ste jediní.

Vypracovali sme pre vás preto návod, ako správne rozpoznať a naučiť sa, čo vám toto neodvratné vyfukovanie plynov našepkáva o vašom tele a zdraví.

1. Smradľavé prdy
Približne jedno percento plynov produkovaných v črevách nie je bez zápachu. Ide najčastejšie o sírovodík, teda plyn, ktorý je tvorený vtedy, keď telo spracováva potraviny obsahujúce síru.

Mnohé zdravé potraviny počas trávenia produkujú plyny s obsahom síry. No a tento plyn potom opúšťa telo v podobe zapáchajúcich vetrov.

Takže, ak ste jedli mäso, brokolicu, karfiol, fazuľu alebo mliečne výrobky, potom nebuďte prekvapení, že vaše prdy budú mierne zapáchať.

2. Extrémne zapáchajúce prdy
Priznajme si to: väčšina prdov, ktoré zacítime, nie sú kvetinkovo voňavé. Ak však spozorujete, že sú skutočne odporné, môže to naznačovať nejaký zdravotný problém.

Ak máte potrebu vypúšťať vetry hneď po skonzumovaní mliečnych produktov, potom to môže znamenať, že vaše telo má ťažkosti s trávením laktózy. Popravde, väčšina ľudí má do väčšej alebo menšej miery problém s jej trávením.

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj časté a extrémne zapáchajúce prdy, ktoré predznamenávajú nejaký chronický problém, ako napríklad syndróm dráždivého čreva, celiakiu alebo infekciu v žalúdku a črevách (gastroenteritída).

Ďalšími príčinami môže byť napríklad Cronova choroba alebo Ulcerózna kolitída.

3. Prdy bez zápachu
Nebude zrejme žiadnym prekvapením, že prdy bez zápachu sú úplne normálne a zdravé.

Nie všetky plyny pochádzajúce z našich čriev zapáchajú. To platí hlavne vtedy, ak ide o náhodne prehltnutý vzduch alebo oxid uhličitý z bublinkových nápojov vypitých v predošlý deň.

Vetry bez zápachu sú podobné ako grganie, akurát, že vzduch vychádza iným telesným otvorom.

4. Časté prdenie
Zo zdravotného hľadiska nie je časté prdenie niečím, z čoho by ste si mali robiť ťažkú hlavu. Zdravý človek si v priemere za deň prdne približne 20 krát.

Ľudia, ktorí jedia zdravú vegánsku stravu, majú väčší sklon k častým vetrom v porovnaní s ľuďmi konzumujúcimi mäso. Dôvodom tomu je vyšší podiel cukrov a sacharidov v rastlinnej strave a fakt, že veľa zdravého ovocia a zeleniny sú zo svojej povahy sírnaté.

Príkladom je napríklad cibuľa alebo cesnak, po skonzumovaní ktorých sa vetry vyskytujú pomerne často.

Aj tu však existuje výnimka.

Ak je časté prdenie sprevádzané nepríjemnosťami, bolesťami alebo príliš nepríjemným zápachom, potom to môže poukazovať na nejakú potravinovú alergiu.

Zdroj: http://www.badatel.net/toto-nie-je-zart-co-dokazu-prdy-odhalit-vasom-zdravotnom-stave/

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

VIDEO. Cigáni otrávili RUSkých vojakov. 28 RÓMOV RUSI postavili k múru a zastrelili

28 Romů zastřelila ruská armáda, protože vodkou otrávili několik desítek ruských vojáků Ruská armáda zastřelila …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *