Home / Zdravie / Slováci v dĺžke života zaostávajú za európskym priemerom, najviac ich trápia choroby srdca a ciev

Slováci v dĺžke života zaostávajú za európskym priemerom, najviac ich trápia choroby srdca a ciev

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Priemerná dĺžka života na Slovensku je 76,6 roka, pričom v Európe sa ľudia dožívajú v priemere o štyri roky viac. Vyplýva to zo správ Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Eurostatu, podľa ktorých dlhšie žijú napríklad Poliaci, Chorváti, Česi či Slovinci.

Podľa správy OECD Health at a Glance sa u ľudí na Slovensku v 65. roku života očakáva kratšia dĺžka života aj jeho kvalita je výrazne horšia.

„Po dosiahnutí 65 rokov žijú Slováci najkratší zdravý život z krajín OECD,“ priblížila primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave a predsedníčka Pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Cievna mozgová príhoda

Slovákov najviac trápia ochorenia srdca a ciev. Podobne ako u ostatných Európanov majú u nich pritom najväčší podiel na najčastejších hospitalizáciách a úmrtiach.

Odporúčame:
Vysoká hladina „zlého“ LDL cholesterolu je najzávažnejším rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení

„Zatiaľ čo počet hospitalizácií u pacientov s cievnou mozgovou príhodou je za ostatných desať rokov približne rovnaký a klesá nám počet hospitalizácií na chronickú ischemickú chorobu srdca, počet hospitalizácií na chronické srdcové zlyhávanie sa za ostatných desať rokov viac ako zdvojnásobil,“ vysvetlila Goncalvesová.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií s diagnózou chronického srdcového zlyhávania v roku 2005 hospitalizovali 9060 pacientov, o jedenásť rokov neskôr to bolo vyše 22-tisíc. Stúpajúci trend je pritom aj v prípade úmrtí na srdcové zlyhávanie. V roku 2005 v jeho dôsledku zomrelo 1267 pacientov, v roku 2016 to bolo viac ako 2500 osôb.

Chronické srdcové zlyhávanie

Podľa Goncalvesovej je chronické srdcové zlyhávanie „aktuálne najväčšou výzvou súčasnej kardiológie“. „Tomuto ochoreniu musíme venovať náležitú pozornosť. Od poznania príznakov, cez včasný záchyt pacientov a ich čo najskoršiu liečbu,“ dodala primárka.

Chronické srdcové zlyhávanie je dlhodobé a invalidizujúce ochorenie, pri ktorom srdce nevládze uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Toto ochorenie, ktoré má vysokú úmrtnosť, sa prejavuje hlavne zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách.

„Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín – najmä členkov a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera v priebehu päť rokov. Za závažné považujem aj to, že Slováci nepoznajú príznaky srdcového zlyhávania a symptómy typické pre toto ochorenie si často mýlia so symptómami infarktu. Podľa prieskumu agentúry GfK pre Slovenskú kardiologickú spoločnosť, až 81% Slovákov si totiž myslí, že srdcové zlyhávanie sa prejavuje bolesťou a tlakom na hrudi. Jeden z typických príznakov pre srdcové zlyhávanie – opuch končatín, najmä členkov uviedlo za symptóm srdcového zlyhávania len 31% opýtaných,“ vyjadril sa primár oddelenia všeobecnej kardiológie Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici Roman Margóczy.

Pacientska organizácia Hlas nášho srdca

S cieľom zvýšiť povedomie o srdcovom zlyhávaní na Slovensku vznikla pacientska organizácia Hlas nášho srdca, ktorá odštartovala celoslovenskú osvetovú kampaň Červené ponožky. „Chceme v rámci nej upozorniť na závažnosť tohto ochorenia a edukovať verejnosť o jeho symptómoch,“ priblížila členka organizácie Valéria Koszoruová.

Potrebu budovania povedomia zdôraznila aj primárka Eva Goncalvesová. „Musíme intenzívne budovať povedomie a vzdelávať verejnosť o srdcových ochoreniach, najmä o srdcovom zlyhávaní. Je potrebné využívať inovatívne technológie a modernú liečbu pre pacientov, optimalizovať systém ich manažmentu a včasného záchytu ochorenia. Ak chceme na Slovensku znížiť počet odvrátiteľných úmrtí a spoločne dosiahnuť cieľ, ktorý si stanovilo aj Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, bez zvýšeného záujmu o problematiku kardiovaskulárnych ochorení to nepôjde,“ dodala.

Informácie agentúre SITA poskytol Tomáš Turčan z agentúry Grape PR.

Viac k témam: dĺžka života, Eurostat, OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, organizácia Hlas nášho srdca, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci v dĺžke života zaostávajú za európskym priemerom, najviac ich trápia choroby srdca a ciev © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Česi uvažujú o regulovanom legálnom trhu s marihuanou, ich plány na boj so závislosťami môžu zasiahnuť aj Slovensko

Plán okrem iného počíta aj s možnosťou vytvorenia prísne regulovaného legálneho trhu s marihuanou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *