nedeľa , 9 mája 2021
Home / KULTÚRA / Para: Nie sme rasisti. V rasistických podnikoch nehráme

Para: Nie sme rasisti. V rasistických podnikoch nehráme

K skupine Pare sa pridala aj hudobná skupina Bez ladu a skladu a presunuli koncert z “rasistického” podniku do podniku “nerasistického”. Dôvodom rôzhodnutia týchto slovenských hudobných ikon sú rasistické komentáre na webe.

Michal Kaščák  (Bez ladu a skladu) si všíma, ako sa na internete neustále objavujú tvrdé prejavy proti ľudskosti. Odmieta sa na tom podieľať. „Hudobné kluby a festivaly boli vždy platformou tolerancie a dobrých vzťahov. Mali by rešpektovať svet pestrý a problematický, ale nie rasistický,“ hovorí Michal Kaščák.

Vo štvrtok jeho skupina Bez ladu a skladu vyjde na spoločné koncertné turné s Parou a pôvodne mali vystúpiť aj v popradskom klube Rock Fabric. Miesto koncertu nakoniec zrušili.

Pobúrili ich slová, ktoré tento klub zverejnil na svojej stránke. „Na oficiálnej stránke klubu sa objavili tvrdé protiimigrantské komentáre, ktoré považujeme za xenofóbne, rasistické až priam neonacistické. Nevedeli by sme hrať na mieste, ktorého názory sú za čiarou,“ hovorí Kaščák.

Ako príklad uvádza príspevok s postavou vyobrazenou v prilbe. Sprevádzal ju komentár: „Slovensko si nedáme“.

Obe kapely, ktoré oslavujú tridsať, respektíve dvadsať rokov svojej existencie, sa rozhodli spoločne vystúpenie presunúť do popradskej Tatranskej galérie (Elektráreň). Kapela Bez ladu a skladu najprv vyhlásila, že koncert presúvajú z klubu Rock Fabric z technických príčin.

Čo urobia obe kapely, ak do “nerasistického” podniku sa prídu na ich vystúpenie pozrieť aj rasisti (ľudia s iným názorom na riešenie utečeneckej krízy ako je názor týchto skupín) je nejasné. Za socializmu skupina Bez ladu a skladu parodovala, ak všetci mali na všetko rovnaký názor.

Dnes tá istá skupina skonštatuje, že ak nemáte rovnaký názor na nejakú vec ako oni, tak ste “rasista, xenofób”.

Škoda. Boli to niekedy takí fájn chlapci tí z Bez ladu a skladu. 

(gut)

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mesto Trnava zrušilo pre pandémiu tradičný kvetinový trh, ľuďom však prináša alternatívu

Radnica bola prinútená prispôsobiť sa aktuálnym protipandemickým opatreniam.

2 komentáre

  1. naozaj hodnotna skupina… – toto (!) je ich asi najvacsi hit.
    aka hudba, take nazory….

  2. Ono je rozdiel medzi tým, či má človek iný názor, alebo je fakt rasista. Ľudia, ktorí bez racionálneho dôvodu odmietajú pomôcť (aspoň dočasne) ľuďom v núdzi a odvolávajú sa na rozdielnu kultúru, sú rasisti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *