Home / KULTÚRA / Film a TV / Slovensko má za sebou kultúrny úspech, animovaný film bol ocenený prestížnou cenou na Medzinárodnom festivale v Annecy

Slovensko má za sebou kultúrny úspech, animovaný film bol ocenený prestížnou cenou na Medzinárodnom festivale v Annecy

23.6.2024 (SITA.sk) – Slovenský animovaný film bol ocenený prestížnou cenou na Medzinárodnom festivale animovaných filmov vo francúzskom Annecy. Krátky animovaný film Ahoj leto z dielne Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej si odniesol cenu Prix Jeune Public.

Ako informoval režisér a producent Martin Smatana, film sa na Annecy International Animation Film Festival, teda najväčší a najvýznamnejší svetový festival animovaných filmov, prebojoval spomedzi takmer 3 300 prihlásených diel zo 108 štátov. Krátka animovaná komédia vznikla v koprodukcii troch štátov, a to Slovenska, Česka a Francúzska.

Film s humorom a nadsádzkou

Vznikla kombináciou objektovej stop-motion animácie a kreslenej animácie. Jej tvorcovia na nej pracovali od roku 2019, keď dokončili svoj absolventský film Šarkan na pražskej FAMU. Ten získal v danom roku v Annecy rovnaké ocenenie ako Ahoj leto.

„Film s humorom a nadsádzkou sleduje zážitky štvorčlennej rodiny, ktorá si vysnívala najlepšiu letnú dovolenku pri mori. Namiesto toho ich však čaká séria nepredvídateľných udalostí, vďaka ktorým zisťujú, v čom spočíva krása ich výletu. Film predstavuje hravú a vďaka absencii dialógov medzinárodne zrozumiteľnú animovanú tvorbu pre detského a rodinného diváka, ktorému zábavnou formou sprostredkováva význam cestovania – spoznávanie nových krajín a nevyhnutnosť rodinnej súdržnosti pri výpravách do neznáma,“ priblížil Smatana ocenené dielo.

Premiéra na festivale Fest Anča

Animovanú komédiu Ahoj leto divákom v slovenskej premiére predstavia na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Fest Anča v Žiline, a to 28. júna. Zápoliť bude v dvoch súťažných kategóriách, Short Films Competition a Slovak Competition. Bojovať bude, okrem iného, o možnosť uchádzať sa o kvalifikáciu na Oscara.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Fest Anča sa totiž minulý rok stala prvým slovenským filmovým festivalom s prestížnym štatútom Academy Awards Qualifying Festival, čo znamená, že dva krátke filmy ocenené Anča Award môžu súťažiť v kategórii krátkych filmov na 96. ročníku Academy Awards,“ uviedol Smatana.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: animované filmy, Annecy, Fest Anča, Festival, Ocenenie
Zdroj: SITA.sk – Slovensko má za sebou kultúrny úspech, animovaný film bol ocenený prestížnou cenou na Medzinárodnom festivale v Annecy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Začína sa natáčať životný príbeh hudobnej legendy Karola Duchoňa, do kín príde na budúce leto

Film má autenticky zachytávať nielen verejný, ale aj súkromný život hudobníka. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *