Home / SVET / Mount Everest je veľmi znečistený, armáda odstraňuje tony odpadu a ľudské pozostatky

Mount Everest je veľmi znečistený, armáda odstraňuje tony odpadu a ľudské pozostatky

18.6.2024 (SITA.sk) – Mount Everest, najvyšší vrch sveta, naďalej zápasí s enormným znečistením, ktoré zahŕňa tony odpadu a roztrúsené telá horolezcov.

Po takmer dvoch mesiacoch intenzívneho čistenia je hora o niečo čistejšia, no stále obsahuje obrovské množstvo odpadu, informuje portál iMeteo.sk. Armáda dva mesiace zbierala odpadky, exkrementy a ľudské pozostatky na najvyššom vrchu zeme.

Vzali aj štyri telá

Z hory bolo odstránených viac ako desať ton odpadu a štyri telá mŕtvych horolezcov. Obrovským problémom sú aj ľudské exkrementy. Mount Everest je tak teraz vo výrazne lepšom stave, avšak ďalšie čistenie bude nevyhnutné, aby sa z hory odstránili zostávajúce tony odpadu.

Odkedy sa takéto čistiace aktivity konajú, od roku 2019 sa podarilo z hory odstrániť 119 ton odpadu a odviezť 14 ľudských pozostatkov. Stále je tam však toľko odpadu, že by čistenie mohlo trvať ďalšie dlhé mesiace.

Odborníci odhadujú, že na svahoch hory zostáva ešte najmenej 200 ľudských pozostatkov a približne 50 ton odpadkov, uvádza ďalej portál iMeteo.sk

Každý má sledovacie zariadenie

Nepál v roku 2024 prijal nové nariadenia, podľa ktorých je každý návštevník povinný nosiť sledovacie zariadenie a zbierať svoje vlastné exkrementy do špeciálneho hygienického vrecka.

„Vláda zvažuje možnosť vytvorenia samostatnej skupiny horolezcov na prácu v horách, ktorá by pomáhala, ale aj kontrolovala návštevníkov hory,“ uviedol predstaviteľ vládneho rezortu cestovného ruchu Rakesh Gurung.

V prvom polroku tohto roka pri pokuse zdolať najvyššiu horu sveta zomrelo alebo je považovaných za nezvestných už osem ľudí. Tieto tragické udalosti len zvýrazňujú nebezpečenstvo a výzvy spojené s udržiavaním hory bez odpadu.

Viac k témam: Horolezci, Mount Everest, Odpad, Znečistenie
Zdroj: SITA.sk – Mount Everest je veľmi znečistený, armáda odstraňuje tony odpadu a ľudské pozostatky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívci podporili za predsedníčku Európskej komisie von der Leyenovú, KDH očakáva od nej splnenie požiadaviek

Členovia Európskeho parlamentu opätovne zvolili do funkcie predsedníčky Európskej komisie Ursulu von der Leyen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *