Home / SLOVENSKO / Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg

Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg

24.5.2024 (SITA.sk) – Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN). Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Hlasovanie prebehlo vo štvrtok 23. mája.

Ako rezort diplomacie pripomenul, SR je vždy na strane dodržiavania medzinárodného práva a rešpektuje Chartu OSN, ako aj rozsudok Medzinárodného tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii z roku 2004 a rozsudok Medzinárodného súdneho dvora z roku 2007. Tie potvrdzujú, že v Srebrenici v roku 1995 došlo ku genocíde spáchanej jednotlivcami.

Dôvodom je zachovanie stability

SR podporuje aj dôstojné pripomínanie si obetí, no pri hlasovaní o rezolúcii sa zdržalo. Rezort diplomacie ako dôvod uviedol zachovanie stability v regióne západného Balkánu, kde je situácia v týchto chvíľach napätá.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) zdôraznil, že schválenie rezolúcie neprinesie upokojenie situácie a nie je podľa neho vhodná chvíľa na schvaľovanie takéhoto dokumentu.

Naším cieľom je zamerať sa na predchádzanie ďalšej medzietnickej eskalácie a snažiť sa prioritne presadzovať zmier a vzájomnú dôveru, ktoré ale nemôžu byť nanútené zvonku,“ uviedol Blanár a dodal, že Slovensko prispieva k udržaniu mieru a stability v západobalkánskom regióne aj slovenským kontingentom, ktorý pôsobí v mierovej operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

Podľa rezortu diplomacie by mala iniciatíva rezolúciou ustanoviť v OSN pamätný deň na obete genocídy v Srebrenici, podporiť proces vysporiadania sa s následkami tragickej minulosti a prispieť tak k budovaniu spoločnej európskej budúcnosti západného Balkánu.

Dôležitej iniciatíve nepredchádzal dialóg

Slovenská diplomacia s poľutovaním konštatuje, že tejto dôležitej iniciatíve na pôde OSN nepredchádzal celospoločenský a medzináboženský dialóg v etnicky stále hlboko rozdelenom regióne, osobitne v krajine, kde bola genocída spáchaná,“ vyhlásilo ministerstvo s tým, že v citlivej téme, akou je genocída by mala byť rezolúcia prijímaná konsenzom členských štátov, ako tomu bolo aj pri predchádzajúcich rezolúciách týkajúcich sa pamiatky holokaustu a genocídy v Rwande.

Prijatie rezolúcie o genocíde v Srebrenici bez plnej zhody členských štátov OSN predstavuje historický precedens,“ vyhlásil rezort diplomacie.

Ministerstvo zdôraznilo, že SR a Bosnu a Hercegovinu spájajú priateľské vzťahy spojené s intenzívnym politickým dialógom a ekonomickou spoluprácou vrátanie úspešných slovenských investícii. SR súčasne aktívne podporuje európske integrácie štátov západného Balkánu a podporuje rozhodnutie otvoriť prístupové rokovanie s Bosnou a Hercegovinou.

Rezolúcia však svojim politickým odkazom podľa ministra Blanára neprispieva k zmierneniu napätia v tomto regióne ani k podpore jeho smerovania do EÚ. „Naopak, v aktuálnej situácii bude mať negatívny dopad,“ uzavrel Blanár.

Viac k témam: Charta OSN, genocída v Rwande, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rezolúcia
Zdroj: SITA.sk – Slovensko sa zdržalo hlasovania o rezolúcii o Srebrenici na zhromaždení OSN, podľa Blanára iniciatíve nepredchádzal dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Trnava organizuje prvé cyklistické podujatie pre deti Kidical Mass, štartuje na Trojičnom námestí

Odtiaľ cyklisti spoločne vyrazia na pätkilometrovú trasu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *