Home / KULTÚRA / Knihy / Medzinárodný dom umenia pre deti predstavil Najkrajšie knihy Slovenska za minulý rok, súťaž prešla zmenami

Medzinárodný dom umenia pre deti predstavil Najkrajšie knihy Slovenska za minulý rok, súťaž prešla zmenami

27.4.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana predstavil Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2023. Ako inštitúcia informovala, súťaž prešla v aktuálnom ročníku zmenami – od nového štatútu, nových partnerov až po novú vizuálnu identitu.

Autorkami vizuálnej identity sú študentky bakalárskeho štúdia na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave – Karolína Ježíková, Ema Kern a Tereza Umlaufová – v Ateliéri Typolab pod pedagogickým vedením Pavla Bálika, priblížil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana aktuálny, 32. ročník.

Zmeny v hodnotení

V minulom, 31. ročníku, naposledy hodnotila prihlásené knižné tituly odborná porota v siedmich kategóriách. Išlo o kategórie vedecká a odborná literatúra, krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače, a tiež študijné práce poslucháčstva výtvarných a polygrafických škôl.

V aktuálnom ročníku boli knihy hodnotené porotou už len na základe ich celkového vizuálneho a knižného spracovania, a to bez ohľadu na žáner. Dôvodom zmeny je úsilie reagovať na spoločenský vývoj a zmeny, rozvoj elektronických technológií, ale aj nové a variabilnejšie tlačiarenske možnosti.

Možnosť navštíviť výstavu

V súťaži zápolili viac než dve stovky originálnych knižných titulov. Posudzovala ich porota v zložení Filip Kraus z Vysokej školy umeleckého priemyslu v Prahe (UMPRUM), typograf Jakob Mayr, ilustrátorka Lucia Žatkuliaková, kurátorka Gabriela Ondrišáková a polygraf Pavel Kordoš.

„Porota vybrala víťaznú kolekciu 10 kníh, udelila aj špeciálnu cenu za výnimočný a inovatívny počin v knižnej produkcii – Cenu poroty,“ informovala inštitúcia. Do 17. júna tohto roka tiež môžu záujemcovia navštíviť výstavu Najkrajšie knihy Slovenska 2023 v Galérii Dušana Rolla v Bibiane.

Kolekcia prózy aj poézie

V kolekcii desiatich Najkrajších kníh Slovenska je Dym. V tomto meste sa tak dobre túži po iných od Kataríny Poliačikovej, Jazero od Han Donau, Hovorme o sebe s rešpektom od kolektívu autorov a autoriek, a tiež kniha Ja v tvojom veku…! od autoriek Dagmar Krišovej a Marcely Poláčkovej. Vo víťaznej kolekcii je aj Seriálnosť a repetícia v slovenskom vizuálnom umení od Zory Rusinovej, Zbierka zážitkovej poézie Erika Šimšíka, Dav.

Próza slovenskej ľavicovej avantgardy autora a zostavovateľa Michala Habaja a dielo autoriek Kataríny Beňovej a Kataríny Kolbiarz Chmelinovej Umenie a umelci v meste okolo roku 1800. Rovnako je jej súčasťou aj Baba z lesa od Leny Jakubčákovej a Rozhovory v parku Jany Beňovej. Špeciálnu cenu poroty si odniesla Monika Machútova s dielom The sweetness of unknown.

Cieľom súťaže Najkrajšie knihy Slovenska je zvyšovať úroveň knižnej kultúry na Slovensku, a to najmä pokiaľ ide o vizuálne spracovanie. Rovnako mapuje i knižnú tvorbu a propaguje najkvalitnejšie tituly na Slovensku aj v zahraničí.

Oceňované bývajú knihy, ktoré vyšli v predošlom kalendárnom roku, prípadne sa na nich väčšinovo podieľali slovenskí autori. Súťaž nasleduje tradíciu započatú v roku 1965.

Viac k témam: Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti, Súťaž
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný dom umenia pre deti predstavil Najkrajšie knihy Slovenska za minulý rok, súťaž prešla zmenami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zomrel Milan Kundera, česko-francúzsky autor svetoznámych románov

V roku 1975 po ponuke z Univerzity v Rennes odišiel z Československa do Francúzska, odkiaľ sa už nevrátil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *