Home / EKONOMIKA / Kežmarský okres dosiahol podľa Sakovej nelichotivé prvenstvo, v boji s nezamestnanosťou by mohli pomôcť viaceré podniky (video+foto)

Kežmarský okres dosiahol podľa Sakovej nelichotivé prvenstvo, v boji s nezamestnanosťou by mohli pomôcť viaceré podniky (video+foto)

24.2.2024 (SITA.sk) – Úroveň nezamestnanosti v Kežmarskom okrese sa za posledné obdobie vyšplhala na nelichotivú prvú priečku v rámci celého Slovenska. V súčasnosti je už takmer na dvojnásobku priemeru nezamestnanosti v rámci krajiny.

Informovala o tom ministerka hospodárstva Denisa Saková počas piatkovej pracovnej návštevy v Kežmarku, kde si pozrela dva výrobné podniky. Ako konkretizovala, kým priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku sa pohybuje medzi 5,1 až 5,6 percenta, v Kežmarku je to okolo 9,98 percenta.

Stoja pred veľkou výzvou

Primátor mesta Ján Ferenčák poznamenal, že s nezamestnanosťou v okrese i meste bojujú dlhodobo. Samotný okres Kežmarok bol v roku 2015 zaradený medzi najmenej rozvinuté okresy.

„Mali sme už aj nezamestnanosť 16 či 23-percentnú, ale práve priemyselný park aj príležitosti, ktoré sa nám podarilo aj v predchádzajúcich obdobiach do mesta dostať, znížili nezamestnanosť. Teraz opäť stojíme pred veľkou výzvou,“ komentoval pre médiá.

Potrebné je podľa neho podporiť významné investície a rozprávať aj o nových miestach a priemyselných parkoch. „V rámci okresu sa musíme pozrieť na to, aby sme pomohli nielen v meste Kežmarok, ale aj iným obciam, prípadne mestám sa rozvíjať,“ uviedol.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ministerka Saková navštívila závod Mubea v Kežmarku (fotografie)

Ministerstvo chce byť nápomocné

Saková doplnila, že v tomto smere chce byť rezort hospodárstva nápomocný. „Ku každému investorovi, ktorý bude mať nejaké požiadavky a investičné zámery, či už čo sa týka nových investícií alebo rozvoja existujúcich investícií, budeme ústretoví, keď bude spĺňať všetky podmienky,“ povedala.

V súvislosti s opätovným nárastom nezamestnanosti v okrese primátor poukázal na štruktúru obyvateľstva i vzdelanosť. Ako v úvode februára informovala samospráva, napríklad ku koncu novembra minulého roka tvorili občania z marginalizovanej komunity približne 68 percent z evidovaných nezamestnaných.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240224_sakova_nezamestnanost_kezmarok_fa.mp4

Pomôcť by mohla Mubea

Pomôcť znížiť percento nezamestnanosti by v ďalších rokoch mohla aj spoločnosť Mubea, ktorá v závode v Kežmarku vyrába od roku 2020 komponenty do automobilového priemyslu. V súčasnosti zamestnáva 150 ľudí, do roku 2028 sa zaviazala zamestnať približne 500 zamestnancov.

Podľa konateľa spoločnosti Miroslava Mikulu majú v závode dobré skúsenosti aj s rómskymi zamestnancami. „V prípade, že sú dostatočne a dobre zaškolení, je ich práca zodpovedná. Aj do budúcnosti počítame s tým, že by sme ich zamestnávali,“ povedal pre médiá.

Primátor Ferenčák zároveň ako perspektívne odvetvie pri stabilizácii zamestnanosti označil strojárenstvo, ktoré by chceli rozvíjať. „Určite sa budeme musieť pozrieť na nové odbory v rámci odborného školstva, zamerať sa aj na spoluprácu firiem so školami, teda duálne vzdelávanie, ktoré je veľmi perspektívne v tejto oblasti,“ skonštatoval.

Viac k témam: Miera nezamestnanosti, Ministerka hospodárstva SR, Nezamestnanosť, Nezamestnanosť v SR, Primátor Kežmarku
Zdroj: SITA.sk – Kežmarský okres dosiahol podľa Sakovej nelichotivé prvenstvo, v boji s nezamestnanosťou by mohli pomôcť viaceré podniky (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov

Odtok uchádzačov o zamestnanie z evidencie naďalej prevyšuje prítok do evidencie, čo spôsobilo rekordne nízky počet ľudí bez práce.

Jeden komentár

  1. najvacsia nezamestnaost, pretoze tam zije najvacsie mnozstvo parazitov na Slovensku…dajte im do paprč vidly a motyky tak ako to urobili komunisti a nezamestnanost okamzite klesne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *