Home / SVET / Rusko prvýkrát použilo hypersonickú strelu Zirkon, zavedenie novej zbrane do vojny môže pre Ukrajinu znamenať problém

Rusko prvýkrát použilo hypersonickú strelu Zirkon, zavedenie novej zbrane do vojny môže pre Ukrajinu znamenať problém

13.2.2024 (SITA.sk) – Rusko podľa Ukrajiny po prvý raz počas vojny použilo pokročilú hypersonickú strelu Zirkon. Kyjevský výskumný inštitút forenzných expertíz, ktorý spadá pod ukrajinské ministerstvo spravodlivosti, na platforme Telegram napísal, že po útoku zo 7. februára na hlavné mesto našli trosky poukazujúce na použitie hypersonickej rakety, pričom zverejnil aj zábery desiatok úlomkov.

Útok si vyžiadal mŕtvych

Značky na častiach a úlomkoch, identifikácia komponentov a častí a vlastnosti príslušného typu zbrane poukazujú na vôbec prvé použitie Zirkonu v boji,“ cituje inštitút spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spomenutý útok si vyžiadal štyroch mŕtvych a 38 zranených, ale žiadne z obetí nepripisujú priamo spomenutej rakete. Tiež nikto nespomenul odkiaľ ju odpálili, hoci predošlé správy ruských štátnych médií uvádzajú, že ju nasadili na vojnovej lodi.

Pozoruhodná zbraň

Ak by tvrdenia ruskej vlády o Zirkone boli pravdivé, tak je to podľa expertov pozoruhodná zbraň. Jej nadzvuková rýchlosť podľa Aliancie protiraketovej obrany (MDAA) so sídlom v Spojených štátoch robí raketu takmer nezasiahnuteľnou aj pre najlepšiu západnú protiraketovú obranu, ako je systém Patriot.

Údajne dosahuje rýchlosť mach 8, čo je takmer 9 900 kilometrov za hodinu. Ďalšou cennou vlastnosťou rakety je podľa MDAA aj oblak plazmy, ktorý ju zahaľuje a absorbuje akékoľvek lúče rádiových frekvencií, čím robí raketu neviditeľnou pre radary. Táto protilodná strela má zároveň dolet 500 až 1 000 kilometrov.

Problém pre ukrajinskú obranu

CNN tiež poukazuje na to, že ak by Rusko naozaj zaviedlo novú zbraň do vojny na Ukrajine, pre už aj tak zaťaženú ukrajinskú protivzdušnú obranu by to znamenalo problém. Pri spomenutom útoku zo 7. februára, keď údajne ruské sily použili Zirkon, sa podľa dát ukrajinských vzdušných síl nepodarilo zlikvidovať tri ruské balistické rakety Iskander a štyri strely s plochou dráhou letu Ch-22.

Hoci ukrajinská protivzdušná obrana v minulosti zostrelila rakety Iskander, predpokladá sa, že za takmer dva roky vojny nezneškodnila ani jednu Ch-22. Analytici však vystríhajú, že netreba zveličovať dopad Zirkonu na celkový priebeh vojny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: hypersonická strela Zirkon, Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok
Zdroj: SITA.sk – Rusko prvýkrát použilo hypersonickú strelu Zirkon, zavedenie novej zbrane do vojny môže pre Ukrajinu znamenať problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruská armáda sa orientuje na Západ, o päť až osem rokov bude pripravená na útok, tvrdí nemecký generál Breuer

Odhad generála je založený na jeho analýze, informáciách od spojeneckých spravodajských služieb a ozbrojených síl a vyhláseniach Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *