Home / SLOVENSKO / Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces so Zoroslavom Kollárom, obžalovaní sú aj sudca a advokát (video)

Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces so Zoroslavom Kollárom, obžalovaní sú aj sudca a advokát (video)

13.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 13. februára 11:52

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa začalo hlavné pojednávanie s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom. Spolu s ním sú obžalovaní bývalý sudca Richard M. a advokát Tomáš K., pričom obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve. Všetci traja na začiatku procesu odmietli možnosť uzavretia dohody o vine a treste a takisto svoju vinu.

Obvinenia z ovplyvňovania

Obžaloba konkrétne obsahuje 11 skutkov, pričom väčšina z nich sa týka bývalého sudcu Krajského súdu v Bratislave Richarda M. Ten sa podľa obžaloby snažil ovplyvňovať rozhodnutia sudcu Okresného súdu Bratislava I V.S., viackrát mu za rozhodnutia podľa jeho inštrukcii predovšetkým v konkurzných sporoch a v sporoch o vyplatenie finančných pohľadávok sľúbil úplatok a v niekoľkých prípadoch mu aj odovzdal úplatky vo výške od 5000 do 20 000 eur.

Pokiaľ ide o Zoroslava Kollára, ten sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry zúčastnil na jednom stretnutí s Richardom M. a V.S. s cieľom ovplyvniť rozhodnutie V.S. Tomáš K. zase podľa obžaloby pre V.S. vypracoval jeden rozsudok. Obhajcovia trojice obžalovaných označili obžalobu za neprípustnú a nedôvodnú s tým, že ide predovšetkým o „kompilát výsluchov svedka Vladimíra Sklenku“. Rovnako advokáti namietali, že ten je v obžalobe uvádzaný len ako V.S. čo je porušením práva obžalovaných na obhajobu.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/adrian-kucek-proces-so-zoroslavom-kollarom.mp4

Richard M. je ochotný vypovedať

Obžalovaný Richard M. pred súdom uviedol, že je ochotný vypovedať, ale až po výsluchu svedkov Sklenku a Miriam Repákovej. Obáva sa totiž, že na základe jeho výpovede by účelovo menili tie svoje.

„Už v prípravnom konaní boli porušované moje práva na obhajobu,“ povedal s tým, že jeho porady s obhajcom boli odpočúvané. Až po výsluchu Sklenku chce podľa vlastných slov vypovedať aj Zoroslav Kollár. Svedok totiž podľa neho v prípravnom konaní vypovedal trikrát, pričom, „všetky tri výpovede sú v podstatných veciach veľmi odlišné“.

Podľa Kollára je dôvodom to, že Sklenka bol ako svedok pripravovaný vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry. Z tohto dôvodu prokurátor prečítal výpovede Kollára aj Richarda M. z prípravného konania.

Kollár už v roku 2022 dostal peňažný trest

Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou.

„Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Kollárove priznania

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Exriaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, bolo sprostredkovanie úplatku pre Makóa za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol finančnú čiastku 300-tisíc eur.

Viac k témam: Ovplyvňovanie svedkov, Podplácanie, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces so Zoroslavom Kollárom, obžalovaní sú aj sudca a advokát (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo veku 88 rokov zomrel známy básnik, prozaik a scenárista Ján Navrátil

Trikrát získal cenu vydavateľstva Mladé letá, bol i laureátom Ceny Fraňa Kráľa za literárnu tvorbu pre mládež, ale i ďalších.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *