Home / SLOVENSKO / Takmer každá tretia žena je obeťou násilia, projekt Zastaviť cyklus násilia upozorňuje na alarmujúci dopad na životy detí

Takmer každá tretia žena je obeťou násilia, projekt Zastaviť cyklus násilia upozorňuje na alarmujúci dopad na životy detí

9.2.2024 (SITA.sk) – Projekt s názvom Zastaviť cyklus násilia upozorňuje na dlhodobý problém násilia v blízkych vzťahoch v kontexte jeho alarmujúceho dopadu na životy detí žijúcich v takomto prostredí.

Realizuje ho Aliancia žien Slovenska v spolupráci s prestížnou nórskou organizáciou Alternatíva k násiliu, partnerskými organizáciami Kiwi – stredisko podpory vývinu a agentúrou Róbert Slovák a jeho priatelia. Financovaný je z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu.

Štatistiky hovoria smutnou rečou

Projekt sa venuje nielen problematike rodovo podmieneného násilia a násilia v blízkych vzťahoch, ale predovšetkým posúva do popredia snahu o pomoc, podporu a riešenia pre ženy a deti, ktoré v takýchto vzťahoch na Slovensku žijú.

„Žiaľ, štatistiky hovoria smutnou rečou. Takmer každá tretia žena zažíva nejakú formu fyzického a/alebo psychického násilia. A jeho obeťami sú vždy aj deti, hoci sa ich násilník fyzicky nemusí ani dotknúť,“ uviedla riaditeľka Aliancie žien Slovenska Katarína Farkašová.

Ľudia ženám neveria

Ako ďalej dodala, deti doma nepohodu a násilie ostro vnímajú a prežívajú a ich stopy si mnohokrát nesú v duši a v správaní po celý život.

„Z celospoločenského meradla je obrovskou prekážkou aj fakt, že ľudia ženám neveria, pretože to, čo často aj s deťmi zažívajú, je naozaj ťažko predstaviteľné,“ podotkla.

Hlavným nosičom kampane k projektu je krátky film, sonda do života dieťaťa v násilnom vzťahu. „Film v réžii Paulíny Mačákovej citlivo vykresľuje prežívanie dramatických udalostí v rodine a prenáša na divákov emóciu, ktorú deti v takýchto situáciách zažívajú,“ hovorí kreatívny riaditeľ kampane Róbert Slovák.

Vážne ekonomické dôsledky

Renomovaná česko-nórska klinická psychologička Barbora Jakobsen z nórskej organizácie Alternatíva k násiliu vo vzdelávacej časti projektu prezentuje skúsenosti organizácie i jej osobné skúsenosti v oblasti práce s obeťami násilia i s ľuďmi, ktorí násilie páchajú.

Vychádzajúc z výskumov a štúdií Jakobsen zdôrazňuje, že „násilie má aj vážne ekonomické dôsledky a zvyšuje riziko horšieho psychického i fyzického zdravia jednotlivcov i spoločnosti“.

Podľa nej by političky a politici mali vedieť, že ak chceme ako spoločnosť niečo ušetriť, sú prevencia a kvalita pomoci pre ľudí ohrozených násilím zásadné. Zároveň apeluje na kompetentných, aby konali. „Najdrahšie je nerobiť nič,“ zdôraznila.

Viac k témam: Domáce násilie, Násilie na ženách
Zdroj: SITA.sk – Takmer každá tretia žena je obeťou násilia, projekt Zastaviť cyklus násilia upozorňuje na alarmujúci dopad na životy detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovič musí zmazať statusy a videá o Haščákovi, prikázal mu to krajský súd

Okresný súd vo svojom rozhodnutí z leta minulého roku konštatoval, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *