Home / SLOVENSKO / Parlament rokuje o stavebnom zákone, ministerstvo dopravy chce zastaviť dôležitú časť reformy (naživo)

Parlament rokuje o stavebnom zákone, ministerstvo dopravy chce zastaviť dôležitú časť reformy (naživo)

9.2.2024 (SITA.sk) – V Národnej rade SR v piatok od 9:00 pokračuje 9. schôdza. Poslancov čaká rokovanie o niekoľkých vládnych návrhoch. V úvode dňa riešia návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, tzv. stavebný zákon, ktorý do parlamentu predložilo ministerstvo dopravy.

Chcú zastaviť časť reformy

Rezort chce zastaviť dôležitú časť schválenej stavebnej reformy. Účinnosť nového zákona o výstavbe by sa mala posunúť o jeden rok do 1. apríla 2025. Predtým mal nadobudnúť účinnosť spolu so vzájomne prepojeným zákonom o územnom plánovaní a zmenami mnohých súvisiacich zákonov od 1. apríla tohto roka.

Ministerstvo dopravy SR zdôvodnilo oddialenie účinnosti zákona o výstavbe nepripravenosťou na spustenie povoľovacích procesov podľa novej legislatívy.

Hlavnými dôvodmi posunutia účinnosti zákona o výstavbe sú podľa ministerstva dopravy nepripravenosť integrácie povoľovacích procesov stavieb, ktoré podliehajú posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, ako aj časový sklz pri príprave vykonávacích právnych predpisov a nutnosť opravy nedostatkov a chýbajúcich častí právnej úpravy nadväzujúcej na zákon o výstavbe.

Štátna podpora nájomného bývania

O návrhu na skrátené legislatívne konanie, predložené rezortom dopravy, budú diskutovať aj pri vládnej novele zákona o štátnej podpore nájomného bývania. Členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania by po novom mala vymenúvať a odvolávať jej členská schôdza.

Zo zákona chce rezort vypustiť sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov, čo sú podľa Úradu vlády SR neštandardné prvky ohrozujúce funkčnosť agentúry. Tieto zmeny by sa mali týkať aj súčasných členov predstavenstva agentúry.

Navrhované zmeny reagujú na „neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry“ schválené v minulom roku, ako aj na „aktuálnu neštandardnú a nesystémovú právnu úpravu,“ podľa ktorej členov predstavenstva agentúry volí a odvoláva Národná rada SR.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Koalícia v štvrtok večer pretlačila novelu Trestného zákona, schválila ju 78 hlasmi. Od polovice marca sa tak zruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znížia niektoré trestné sadzby. Rokovanie o novele Trestného zákona v druhom čítaní bolo obmedzené na 62 hodín. Čas bol rozpočítaný medzi všetky parlamentné politické strany.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) tri hodiny po začatí rozpravy v treťom čítaní predčasne diskusiu k novele ukončil. Ukončil ju aj napriek tomu, že si predtým poslanci odsúhlasili, že bude prebiehať až do prerokovania bodu a následne sa uskutoční hlasovanie. Do rozpravy bolo prihlásených ešte približne 50 poslancov, ktorí tak nemohli vystúpiť. Opozícia upozorňuje, že zmeny v Trestnom zákone sa dotknú viac ako 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách.

Viac k témam: nájomné bývanie, Novela Trestného zákona, Predseda parlamentu, Rokovanie NR SR, Skrátené legislatívne konanie, Štátna podpora, Stavebný zákon
Zdroj: SITA.sk – Parlament rokuje o stavebnom zákone, ministerstvo dopravy chce zastaviť dôležitú časť reformy (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajská prokuratúra odmietla trestné oznámenie strany Demokrati o nezákonnom použití paragrafu 363 (video)

Predmetom trestného oznámenia je činnosť policajnej inšpekcie známej ako Oblúk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *