Home / SLOVENSKO / Národniari nepodporia zákon dekriminalizujúci drogy, chcú klásť dôraz na prevenciu

Národniari nepodporia zákon dekriminalizujúci drogy, chcú klásť dôraz na prevenciu

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) má vážny problém s návrhom zákona, ktorým sa ustanovia definície a množstvá omamných látok, psychotropných látok, rastlín a húb obsahujúcich omamné látky alebo psychotropné látky určených na vlastnú spotrebu, ktorý na stredajšie rokovanie vlády predkladá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Návrh zákona nepodporia

Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, národniari v súčasnej podobe nepodporia tento návrh. „Budú o tom rokovať ešte koaliční lídri a potom zaujmeme stanovisko, ale skôr si myslíme, že rezort spravodlivosti by sa mal venovať viac prieťahom v konaní na súdoch a vymožiteľnosti práva,“ zdôraznil Bernaťák s tým, že národniari chcú klásť dôraz na prevenciu a to je podľa nich cesta. „Nie dekriminalizácia drog, navyše kokaínu a heroínu,“ dodal.

Odporúčame:
Drogy na Slovensku by mohli byť riešené ako priestupok, zákon však musí schváliť vláda

Zákonom presne stanovené množstvo drogy určené na vlastnú spotrebu by mohlo byť na Slovensku postihované ako priestupok. Navrhuje to ministerstvo spravodlivosti v predkladanom návrhu. Ako priestupok by mohol byť skutok posudzovaný iba v prípade, že u danej osoby zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov.

Množstvá drog sú obmedzené

Maximálna pokuta v priestupkovom konaní by mala byť 165 eur. V prípade marihuany by malo ísť napríklad o jeden gram, pri pervitíne a amfetamíne o 0,2 gramu a pri heroíne o 0,5 gramu. Zároveň sa však bude posudzovať aj množstvo účinnej látky v gramáži. Takéto množstvá boli stanovené na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru podľa poznatkov z praxe.

Odporúčame:
Na protidrogovej akcii v Malackách zaistila polícia marihuanu a pervitín, obvinili troch dílerov

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ešte v októbri minulého roka návrh odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc a prevenciu v prípade drobných užívateľov drog. Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa Žitňanskej snaží stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držanie akéhokoľvek množstva drogy bude naďalej protiprávne.

Viac k témam: drogy, Lucia Žitňanská, marihuana, Ministerstvo spravodlivosti SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Národniari nepodporia zákon dekriminalizujúci drogy, chcú klásť dôraz na prevenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Muž kráčajúci po ceste vedľa bicykla neprežil zrážku s autom. Polícia bude zisťovať, kto pochybil (foto)

Začaté bolo trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.