Home / SLOVENSKO / Výdavky na obranu sú na rok 2024 rozpočtované na úrovni dvoch percent HDP

Výdavky na obranu sú na rok 2024 rozpočtované na úrovni dvoch percent HDP

12.12.2023 (SITA.sk) – Celkové obranné výdavky sú na rok 2024 rozpočtované vo výške dvoch percent HDP. Vyplynulo to z návrhu rozpočtu z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorý v utorok schválila vláda.

Celkové výdavky kapitoly ministerstva obrany na budúcu rok predstavujú 2,63 miliardy eur, a to vrátane výdavkov ostatných kapitol štátneho rozpočtu v rámci medzirezortných programov Podpora obrany, Hospodárska mobilizácia a ostatných obranných výdavkov.

Ako ďalej ministerstvo financií spresnilo, v rámci výdavkov na obranu sa rozpočtuje suma 2,61 miliardy eur predovšetkým na činnosť ozbrojených síl SR. Tá zahŕňa operácie medzinárodného krízového manažmentu, náležitosti súvisiace s personálom, nevyhnutnú prevádzku vrátane údržby a opráv dopravných prostriedkov, údržbu špeciálnych strojov a správu nehnuteľného majetku, medzinárodné záväzky voči NATO a , zabezpečenie transferov nefinančným subjektom a príspevkovým organizáciám a činnosť 11 rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva obrany SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne (fotografie)

Prostriedky na rozvoj obrany predstavujú 877 miliónov eur, ktoré sú určené na rozvojové aktivity rezortu, teda najmä na rozvoj výzbroje, techniky a materiálu, rozvoj infraštruktúry a rozvoj komunikačných a informačných systémov predovšetkým na zabezpečenie financovania najväčších investičných projektov, a to viacúčelové taktické lietadlá, pásové bojové vozidlá a bojové obrnené vozidlá 8×8.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Štátny rozpočet
Zdroj: SITA.sk – Výdavky na obranu sú na rok 2024 rozpočtované na úrovni dvoch percent HDP © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Banskobystrický kraj sa znova snaží o rekonštrukciu športového areálu Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene

O prostriedky na rekonštrukciu sa chce BBSK uchádzať z novej výzvy Fondu na podporu športu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *