Home / SVET / V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie, prestávka v bojoch by mala trvať niekoľko dní

V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie, prestávka v bojoch by mala trvať niekoľko dní

24.11.2023 (SITA.sk) – V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré má dať priestor výmene desiatok rukojemníkov zadržiavaných militantmi a Palestínčanov väznených v Izraeli. Prestávka v bojoch sa začala o 7:00 miestneho času a mala by trvať prinajmenšom štyri dni.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Hamas sa zaviazal, že počas prímeria prepustí najmenej 50 zo zhruba 240 rukojemníkov, ktoré s ďalšími militantmi uniesli do Pásma Gazy po útoku na Izrael zo 7. októbra.

Izrael výmenou za to prepustí troch Palestínskych väzňov za každého jedného prepusteného rukojemníka. Prepúšťanie by sa malo odohrať v priebehu nasledujúcich štyroch dní.

Prímerie dosiahli tento týždeň po týždňoch intenzívnych nepriamych rokovaní, v ktorých Katar, USA a Egypt slúžili ako mediátori. Ak vydrží, bude znamenať prvú významnú prestávku v bojoch odvtedy, čo Izrael pred siedmimi týždňami vyhlásil Hamasu vojnu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Útok Hamasu na Izrael v októbri neprežilo zhruba 1 200 ľudí. Izrael na útok zareagoval masívnou vzdušnou aj pozemnou ofenzívou v Pásme Gazy, ktorá má už najmenej 13 300 obetí.

Viac k témam: Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – V Pásme Gazy začalo platiť dočasné prímerie, prestávka v bojoch by mala trvať niekoľko dní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Trump sa prirovnal k Navaľnému, Spojené štáty sa vraj menia na komunistickú krajinu

Bol som obvinený štyrikrát... Všetko pre to, že som v politike, povedal Trump.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *