Home / SVET / Kontroly na hraniciach s Rakúskom budú pokračovať ako bude potrebné, tvrdí Karner a Eštok je za ich čo najskoršie zastavenie

Kontroly na hraniciach s Rakúskom budú pokračovať ako bude potrebné, tvrdí Karner a Eštok je za ich čo najskoršie zastavenie

23.11.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 23. novembra, 16:01

Rakúsko bude podľa jeho ministra vnútra Gerharda Karnera robiť mimoriadne kontroly na hraniciach so Slovenskom „tak dlho, ako to bude potrebné“. Vyjadril sa tak počas stretnutia so svojim slovenským náprotivkom Matúšom Šutajom Eštokom vo Viedni.

Ochrana vonkajších hraníc EÚ

Zároveň ale poznamenal, že chce robiť kontroly tak, aby neobťažovali pendlerov a zároveň bojovali proti prevádzačom. Informuje o tom denník Kronen Zeitung.

Šutaj Eštok sa vyjadril, že je za čo najskoršie zastavenie hraničných kontrol a poznamenal, že by Európska únia (EÚ) mala prijať ďalšie opatrenia na ochranu jej vonkajších hraníc. Údaje o nelegálnej migrácii na Slovensku označil za „alarmujúce“.

Ministri podpísali dohodu, ktorá uľahčí možnosť tajného vyšetrovania cezhraničnej trestnej činnosti. Karner povedal, že práca polície je dosiaľ úspešná. Tento rok zatiaľ zatkli 19 prevádzačov a na hraniciach zastavili 200 nelegálnych migrantov.

Nelegálna migrácia

Karner tiež vyzval na dosiahnutie pokroku v súvislosti s paktom EÚ o azyle a migrácii, najmä v kľúčových oblastiach ochrany vonkajších hraníc, rýchlejších postupov na vonkajších hraniciach a spolupráce s tretími krajinami.

V Európe sú údaje o nelegálnej migrácii stále vysoké, pričom sa zvýšili o 25 percent, povedal minister. Rakúsko však zaznamenalo pokles o 50 percent.

Bilaterálna spolupráca

Slovensko a Rakúsko udržiavajú bilaterálnu spoluprácu v boji proti organizovanej kriminalite, ilegálnej migrácii a prevádzačstvu. Uviedol to rezort vnútra po rokovaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Ministri zároveň podpísali rozšírenie zmluvy medzi oboma krajinami o policajnej spolupráci, ktorá sa týka utajeného vyšetrovania.

Šutaj Eštok taktiež uviedol, že 11 krajín schengenského priestoru má obnovené hraničné kontroly na vnútorných hraniciach. „Priechodnosť hraníc medzi našimi krajinami by mala byť prioritou pre obe strany. Vnímame preto opatrenia rakúskej vlády, podobne ako naše kontroly na hraniciach s Maďarskom, len ako dočasné riešenie a apelujeme na ich zrušenie hneď, ako to okolnosti umožnia,“ tvrdí slovenský minister vnútra.

Počas rokovania diskutovali aj o reforme Spoločného európskeho azylového systému a zároveň sa zhodli na troch kľúčových bodoch – efektívna ochrana vonkajšej hranice, zrýchlené konania na vonkajšej hranici a spolupráca s tretími krajinami.

Viac k témam: Hranice Slovenska, Minister vnútra SR, Rakúsky minister, Štátne hranice
Zdroj: SITA.sk – Kontroly na hraniciach s Rakúskom budú pokračovať ako bude potrebné, tvrdí Karner a Eštok je za ich čo najskoršie zastavenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinskí piloti napredujú vo výcviku na stíhačkách F-16, inžinieri trénujú aj údery pomocou vysoko presných zbraní

Informácie poskytol hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat.

Jeden komentár

  1. keby sme nezburali hranicu z cias socializmu aky by sme mali na slovensko-rakuskej hranici pokoj…sudruhovia velmi dobre vedeli, ze ta hranica nie je iba preto aby zopar desiatkam dobrodruhom z vtedajsej CSFR zabranila utiect na nimi vysniveny zapad…mnohi z nich uz precitli co tam usli cez turisticke zajazdy a nie cez ciaru…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *