Home / SLOVENSKO / Odvolávanie ministra Šutaja Eštoka v parlamente. Otvorí sa mimoriadna schôdza? (naživo)

Odvolávanie ministra Šutaja Eštoka v parlamente. Otvorí sa mimoriadna schôdza? (naživo)

23.11.2023 (SITA.sk) – Poslanci parlamentu sa vo štvrtok o 13:00 pokúsia otvoriť schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

Návrh na odvolanie do parlamentu podali opozičné strany – Progresívne Slovensko (PS), hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita (SaS). Dôvodov na vyslovenie nedôvery je podľa opozície viacero.

Jedným z nich je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Nezákonnosť konania ministra vnútra

Podľa opozície tak opomenul rozhodnutie prokurátora. „Ak minister vnútra dospel k názoru, že rozhodnutie prokurátora je nezákonné, bolo jeho povinnosťou v prvom rade preskúmať možnosti podania opravného prostriedku proti takému rozhodnutiu alebo návrhu na preskúmanie jeho zákonnosti príslušným orgánom. Rozhodol sa však pre svojvoľný výklad,“ argumentujú opozičné strany.

Šutaj Eštok podľa opozície svojím konaním porušil zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície. Pred vydaním personálneho rozkazu si podľa opozície nezistil skutočný stav veci ani si neobstaral potrebné podklady.

„Nezákonnosť konania ministra vnútra potvrdil svojim uznesením aj Mestský súd Bratislava IV, ktorý nariadeným neodkladným opatrením vyhovel návrhu 1. viceprezidenta policajného zboru a vrátil ho na jeho pôvodné pracovné miesto,“ tvrdí opozícia.

Hanebné odvolanie Hamrana

Šutaj Eštok namiesto akceptovania rozhodnutia súdu verejne hrozil disciplinárnym konaním. „Svoje rozhodnutie o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby navyše ani primeraným spôsobom neodôvodnil,“ tvrdia opozičné strany a dodávajú, že rezortu hrozí pokuta do stotisíc eur za každé porušenie zákona.

Nedôveru podľa strán vzbudzujú aj ďalšie kroky šéfa rezortu vnútra. Patrí medzi ne napr. „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu.

Opozícii sa nepáči ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana. „Minister na brannobezpečnostnom výbore nevedel odpovedať na otázky ohľadom kritérií výberu kandidáta. Kandidát na riaditeľa nevedel odpovedať na základné otázky o jeho predstave výkonu funkcie,“ tvrdia strany.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister vnútra SR, Odvolávanie člena vlády, Odvolávanie ministra vnútra SR, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Odvolávanie ministra Šutaja Eštoka v parlamente. Otvorí sa mimoriadna schôdza? (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

KDH ocenilo, že vláda stiahla novelu zákona o ochrane oznamovateľov z rokovania parlamentu

Kresťanskí demokrati súčasne vládu vyzvali, aby nepodporovala korupčníkov a podvodníkov a novelu riadne pripravila po diskusii s odborníkmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *