Home / SVET / Víťazom volieb v Holandsku sa stal protiislamský populista Wilders, oproti predošlým získal dvojnásobok kresiel 

Víťazom volieb v Holandsku sa stal protiislamský populista Wilders, oproti predošlým získal dvojnásobok kresiel 

23.11.2023 (SITA.sk) – Najviac hlasov v holandských parlamentných voľbách podľa exit pollu získal krajne pravicový, protiislamský populista Geert Wilders.

Výsledky exit pollu, ktoré zverejnila holandská vysielacia spoločnosť NOS, ukazujú, že Wildersova Strana za slobodu získala v 150-člennej dolnej komore parlamentu 35 kresiel. Je to viac ako dvojnásobok oproti 17 kreslám, ktoré mala po predchádzajúcich voľbách.

Wildersov volebný program zahŕňa výzvy na referendum o odchode Holandska z Európskej únie a úplné zastavenie prijímania žiadateľov o azyl. Tiež obhajuje „deislamizáciu“ Holandska, hoci počas tejto predvolebnej kampane bol k islamu miernejší ako v minulosti.

Na druhom mieste vo voľbách podľa exit pollu skončila stredoľavicová aliancia Strany práce a Zelenej ľavice, ktorá podľa odhadu získala 26 kresiel. Jej líder Frans Timmermans však dal jasne najavo, že Wilders by s ním nemal počítať v koalícii.

Viac k témam: exit poll, Parlamentné voľby v Holandsku, protiislamský populista
Zdroj: SITA.sk – Víťazom volieb v Holandsku sa stal protiislamský populista Wilders, oproti predošlým získal dvojnásobok kresiel  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky zranili najmenej päť ukrajinských civilistov

Informovali o tom miestni predstavitelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *