Home / SVET / Rusko má na rok 2024 takmer trojnásobne väčší rozpočet na vojnu ako Ukrajina

Rusko má na rok 2024 takmer trojnásobne väčší rozpočet na vojnu ako Ukrajina

12.11.2023 (SITA.sk) – Ruský vojenský rozpočet je viac než 2,5-krát väčší ako ukrajinský, takže podpora zahraničných partnerov Ukrajiny je kritická. Ako referuje web ukrajinského ministerstvo financií, v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera to povedal šéf spomenutého rezortu Serhij Marčenko.

Financovanie vojenského ťaženia

Minister hovoril o finančných potrebách Ukrajiny na rok 2024 a dôležitosti zachovania podpory Ukrajiny zo strany medzinárodných partnerov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Podpora Spojených štátov amerických je pre Ukrajinu mimoriadne dôležitá. Preto dúfame, že sa americkej administratíve podarí nájsť riešenie na jej zachovanie. Vojna stále trvá a na úspech potrebujeme vašu pomoc,“ vyhlásil Marčenko.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Podotkol, že rozpočet Ukrajiny na vojnové operácie v roku 2024 je 40,7 miliardy amerických dolárov, kým rozpočet Ruska je 115 miliárd amerických dolárov, čo je takmer trojnásobok. „Všetky príjmy štátneho rozpočtu a vnútorné pôžičky smerujeme na financovanie vojenského ťaženia. Bez podpory našich medzinárodných partnerov by sme museli výrazne znížiť nevojenské výdavky,“ vraví Marčenko.

Nástroj pomoci Ukrajine

Pripomenul, že v záujme Západu je podporovať Ukrajinu s cieľom ochrániť všetky ostatné krajiny pred šírením „ruskej imperialistickej choroby“.

Ak sa Ukrajina nepostaví, Rusko podľa neho môže zaútočiť na iné krajiny. „Som vďačný Európskej komisii za návrh na spustenie nástroja pomoci Ukrajine na roky 2024 – 2027 vo výške 50 miliárd eur. Očakávame, že tento mechanizmus bude spustený v najbližších mesiacoch,“ povedal Marčenko.

Na záver vyhlásil, že dôvodom diania na Blízkom východe je aj nedostatočná reakcia medzinárodného spoločenstva na vojnu Ruska voči Ukrajine. „Ak by sme mali dostatočnú pomoc na víťazstvo v roku 2022, mohli by sme sa tejto situácii na Blízkom východe vyhnúť,“ skonštatoval Marčenko.

(1 EUR = 1,0686 USD)

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rusko má na rok 2024 takmer trojnásobne väčší rozpočet na vojnu ako Ukrajina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie absolvovali spoločnú debatu, zamerali sa na viaceré témy

Kandidáti čelili aj individuálnym otázkam zo strany moderátorov v rámci takzvaných „Spotlight“ segmentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *