Home / SVET / Portugalský prezident vyhlásil predčasné voľby, parlament rozpustil pre korupčnú kauzu vlády rezignujúceho premiéra Costu

Portugalský prezident vyhlásil predčasné voľby, parlament rozpustil pre korupčnú kauzu vlády rezignujúceho premiéra Costu

10.11.2023 (SITA.sk) – Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa vo štvrtok rozpustil parlament a na 10. marca vyhlásil predčasné parlamentné voľby. Urobil tak dva dni po rezignácii premiéra Antónia Costu, ktorého vládu poznačil korupčný škandál.

Premiér viedol krajinu od 2015

Svoje rozhodnutie de Sousa oznámil počas prejavu odvysielaného televíziou po stretnutí s Radou štátu – poradným orgánom, v ktorom sú bývalý politici a ďalšie známe verejné osobnosti. V stredu sa zase stretol s lídrami strán v parlamente. Prezident povedal, že Costa zostane do volieb úradujúcim premiérom.

Costa vedie Portugalsko od roku 2015 a vlani suverénne vyhral voľby. Okamžite však odstúpil po tom, čo polícia v rámci vyšetrovania korupcie vykonala v utorok rozsiahlu raziu.

Vyšetrovanie zahŕňa zatknutie šéfa úradu vlády a ďalších štyroch ľudí a menuje jedného z ministrov ako podozrivého. Costa povedal, že hoci je nevinný, nedokáže zostať na svojom poste.

Koncesie na lítiové bane

Sudca vyšetruje údajné nezákonné konanie, korupciu volených predstaviteľov a ovplyvňovanie súvisiace s koncesiami na lítiové bane v blízkosti severnej hranice Portugalska so Španielskom a plánmi na výstavbu zeleného vodíkového závodu a dátového centra v pobrežnom meste Sines na juhu krajiny.

Lítiové bane a projekty súvisiace so zeleným vodíkom sú súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorú presadzuje Európska únia.

Viac k témam: Európska zelená dohoda, lítiové bane, Parlamentné voľby v Portugalsku, Portugalský prezident
Zdroj: SITA.sk – Portugalský prezident vyhlásil predčasné voľby, parlament rozpustil pre korupčnú kauzu vlády rezignujúceho premiéra Costu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *