Home / SLOVENSKO / Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu. Návštevníkov čaká program plný spomienok aj zážitkový autobus (foto)

Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu. Návštevníkov čaká program plný spomienok aj zážitkový autobus (foto)

9.11.2023 (SITA.sk) – Podujatie Víkend zatvorených hraníc v bratislavskej Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu 11. novembra. Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), po ôsmy raz sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.

„BSK ako organizátor podujatia chce spoločne s verejnosťou oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život,“ uviedla Forman.

Prvýkrát na Záhorí

Podujatie sa po prvýkrát uskutoční aj v regióne Záhorie, a to v piatok 10. novembra. V Kultúrnom dome – Kino Malacky bude divadelné predstavenie pre stredné školy a verejnosť s názvom Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida.

„Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom,“ priblížila Forman. Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom Ústavu pamäti národa (ÚPN) Petrom Miklem a účinkujúcimi.

Preprava zážitkovým autobusom

Sobota sa už tradične bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu môžu prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť.

„Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach,“ uviedla Forman. Návštevníci si budú môcť vyskúšať branné cvičenie, vypočuť príbehy útekov cez železnú oponu a zahrať geokešingovú hru Iron Curtain. Pre deti je pripravený zážitkový program.

Hudobný program aj pietna spomienka

Sobotňajší program doplnia hudobné vystúpenia a rozprávania historika Petra Miklu. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Záver sobotného podujatia bude patriť pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony.

Víkend zatvorených hraníc organizuje BSK v spolupráci s ÚPN, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Devínska Nová Ves, Festival slobody, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja, Hranice Slovenska, Víkend zatvorených hraníc
Zdroj: SITA.sk – Víkend zatvorených hraníc v Devínskej Novej Vsi bude už túto sobotu. Návštevníkov čaká program plný spomienok aj zážitkový autobus (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sú hypotéky naozaj drahé? Byt sa dnes oplatí kúpiť viac než vlani

Hoci úroky hypoték od minulého leta stúpli dvojnásobne, po prepočte sa oplatí dnes kúpiť nehnuteľnosť viac než pred 18 mesiacmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *