Home / SVET / Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom

Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom

6.11.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že počet mŕtvych Palestínčanov vo vojne s Izraelom presiahol 10-tisíc. Ako uvádza agentúra AP, pondelkové čísla predstavujú pochmúrny míľnik v tom, čo sa rýchlo stalo najsmrteľnejším kolom izraelsko-palestínskeho konfliktu od vzniku Izraela pred 75 rokmi.

Vzali desiatky rukojemníkov

Vojna vypukla 7. októbra, keď militanti z palestínskeho hnutia Hamas vtrhli z Pásma Gazy do Izraela, zabili viac ako 1 400 ľudí a vzali okolo 240 rukojemníkov.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izrael na tento útok, ktorý označil za najhorší útok voči židom od holokaustu, zareagoval kampaňou zahŕňajúcou intenzívne nálety aj pozemnú inváziu.

Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze za nedeľu prišlo o život 292 ľudí, čím sa celkový počet mŕtvych zvýšil na 10 022.

Stovky zblúdilých rakiet

Rezort však nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami. Veľká väčšina obetí pravdepodobne zomrela pri izraelských náletoch, hoci Izrael tvrdí, že v Pásme Gazy dopadlo viac ako 500 zblúdilých rakiet odpálených palestínskymi militantmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Palestínske ministerstvo zdravotníctva je súčasťou vlády vedenej Hamasom, ale zahŕňa lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí nie sú pridružení k tejto skupine.

Jeho údaje o obetiach z predchádzajúcich vojen sa potvrdili pri kontrole OSN, nezávislých vyšetrovaniach a dokonca aj pri izraelských výpočtoch.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V Pásme Gazy od začiatku vojny zabili takmer 14-tisíc detí, ďalšie sú na pokraji hladomoru

Počty úmrtí sa nedokážu nezávisle overiť pre nedostatočný prístup médií do Gazy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *