Home / SVET / Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní

Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní

4.11.2023 (SITA.sk) – Rusko koncom októbra a začiatkom novembra vykonalo neúspešné testy nosičov jadrových zbraní, rakiet Yars a Bulava. Na Telegrame o tom informovala ukrajinská rozviedka.

Tento týždeň v stredu Rusko podľa Ukrajincov vykonalo neúspešné testy medzikontinentálnej balistickej rakety RS-24 Jars.

Raketa Jars opäť stratila kurz

Odpálili ju z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na cieľ na raketovej strelnici Kura na polostrove Kamčatka na Ďalekom východe.

Podľa ukrajinského obranného spravodajstva raketa Jars stratila kurz rovnako ako 25. októbra počas predchádzajúcich veliteľských a štábnych cvičení strategických jadrových síl.

Rovnako neúspešne sa 25. októbra skončilo skúšobné odpálenie balistickej rakety RSM-56 Bulava z ponorky triedy Borej, čo opäť ukázalo jej nespoľahlivosť.

Ukrajinská rozviedka tvrdí, že Moskva má vážne problémy aj s ťažkou medzikontinentálnou balistickou raketou RS-28 Sarmat, ktorá predstavuje jeden z kľúčových projektov v procese modernizácie ruských strategických jadrových síl.

Sarmat otestovali len raz

Raketu Sarmat v Rusku vyvíjajú od roku 2009. Podľa prvotných plánov Moskvy mala byť uvedená do prevádzky už v roku 2018, no termín sa neustále posúval.

Nakoniec bol Sarmat uvedený do prevádzky až v septembri 2023, po prvom a jedinom plnohodnotnom teste vykonanom v apríli tohto roku.

„V porovnaní s medzikontinentálnou balistickou raketou RS-20 Vojvoda vyrábanou na Ukrajine, raketa Sarmat vytvorená ako jej náhrada nemá žiadne výhody v konštrukcii, hlavici alebo metódach prekonania protiraketovej obrany. V skutočnosti je Sarmat neúplná, nedokonalá a surová strela,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

Viac k témam: Jadrové zbrane, Raketa RS-24 Jars, Raketa RS-28 Sarmat, Raketa RSM-56 Bulava
Zdroj: SITA.sk – Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi v Doneckej oblasti zničili hasičské a záchranné stredisko, po útoku zostali len ruiny 

O útoku informovala ukrajinská štátna záchranná služba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *