Home / SLOVENSKO / Zurian odmietol odpovedať na niekoľko otázok počas vypočúvania, poslanci PS pochybujú o jeho cieľoch a vedení úradu

Zurian odmietol odpovedať na niekoľko otázok počas vypočúvania, poslanci PS pochybujú o jeho cieľoch a vedení úradu

2.11.2023 (SITA.sk) – Nominant na post šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian odmietol odpovedať na niekoľko otázok počas vypočúvania na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť.

Nemá jasnú predstavu

Podľa predsedu poslaneckého klubu hnutia Progresívne Slovensko Martina Dubéciho tak „vo vzduchu ostáva“ napríklad to, akým spôsobom bude garantovať nezávislosť alebo či má nejaké vzťahy s členmi novej vlády. Dubéci sa taktiež podľa vlastných slov nedozvedel ani to, akým spôsobom chce riadiť úrad, do ktorého čela je nominovaný.

Zurian prišiel s tým, že ani nečítal základné dokumenty, ktoré sa týkajú fungovania inšpekcie,“ uviedol predseda poslaneckého klubu PS.

Ak Zurian nevedel dostatočne odpovedať na otázky týkajúce sa konkrétnych problémov, či už ide o policajnú brutalitu, rasizmus voči rómskej menšine či rodovo podmienené násilie, podľa Dubéciho nemá jasnú manažérsku predstavu, ako chce úrad riadiť.

Pochybnosť o cieli ukončiť vojnu v polícii

Podľa podpredsedníčky PS a členky výboru Ireny Bihariovej sa z vypočutia Zuriana vynorila istá pochybnosť o jeho cieli zriadiť na inšpekcii vyšetrovací tím na ukončenie vojny v polícii.

Obávam sa však, že ak je takýto tím zriadený práve na subjekte, ktorý bol sám aktérom tejto vojny, tak k ukončeniu vojny nepríde, skôr naopak. Budí to skôr obavu, že tá vojna minimálne v očiach verejnosti môže pokračovať a že môže ísť o nejaký druh pomsty,“ uviedla Bihariová.

Musí to byť dôveryhodná inštitúcia

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak (PS) tvrdí, že policajná inšpekcia musí začať fungovať ako dôveryhodná inštitúcia pre všetkých občanov.

Je to v prvom rade ochranná služba – má pôsobiť preventívne, chrániť poctivých policajtov a chrániť políciu od tých nepoctivých, ktorí sa správajú korupčne, klientelisticky alebo nečestne,“ dodal Spišiak.

Viac k témam: riaditeľ inšpekcie, Vojna v polícii, Výbor pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR
Zdroj: SITA.sk – Zurian odmietol odpovedať na niekoľko otázok počas vypočúvania, poslanci PS pochybujú o jeho cieľoch a vedení úradu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimkovičovej zákon o RTVS dostal od vlády zelenú, vznikne Slovenská televízia a rozhlas

Schválený materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *