Home / SLOVENSKO / Víkend zatvorených hraníc pripomenie časy železnej opony, Bratislava ho organizuje už ôsmykrát (foto)

Víkend zatvorených hraníc pripomenie časy železnej opony, Bratislava ho organizuje už ôsmykrát (foto)

1.11.2023 (SITA.sk) – Počas Víkendu zatvorených hraníc 10. – 11. novembra sa už po ôsmykrát symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.

Vzdanie úcty

„Chceme spoločne oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život,“ informuje o podujatí Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Podujatie organizuje BSK v spolupráci s Ústavom pamäti národa (ÚPN), Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves.

Podujatie je súčasťou Festivalu slobody. Víkend zatvorených hraníc sa prvýkrát uskutoční v regióne Záhoria.

Predstavenie Krídlo

„V piatok 10. novembra v Malackách uvedieme pre stredné školy a verejnosť divadelné predstavenie Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida. Obom sa neďaleko Malaciek podarilo prekonať železnú oponu na podomácky vyrobenom rogale,“ priblížila samospráva.

Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom ÚPN Petrom Miklem a účinkujúcimi. V sobotu 11. novembra sa uskutoční podujatie pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu budú môcť prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť.

Branné cvičenie

„Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach,“ poznamenal BSK.

Na brannom cvičení si návštevníci vyskúšajú, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR. Na „cestičke pohraničníkov“ v Devínskej Novej Vsi im historik Peter Mikle priblíži príbehy útekov cez železnú oponu. Pripravená je aj nová geokešingová hra Iron Curtain, kde sa hráči virtuálne ocitnú v totalitnom režime.

Autentické príbehy stvárnené hercami

„Špeciálne pre deti je pripravený zážitkový program o opone, ktorá nepatrila do divadla,“ uvádza samospráva. Program na pódiu bude patriť skladbám Nežnej revolúcie. Ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí porozpráva historik Peter Mikle.

Herci Divadla Astorka Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Program spestrí aj jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia. Záver podujatia bude patriť pietnej spomienke a zapaľovaniu sviečok pri Pamätníku obetí železnej opony.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bratislavský samosprávny kraj (BSK), Devínska Nová Ves, Festival slobody, Hranice Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Víkend zatvorených hraníc pripomenie časy železnej opony, Bratislava ho organizuje už ôsmykrát (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Jeden komentár

  1. tak nieco stupidne som uz davno necital…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *