Home / SLOVENSKO / S úplatkom mal na Slovensku nedávnu skúsenosť historicky najnižší počet ľudí

S úplatkom mal na Slovensku nedávnu skúsenosť historicky najnižší počet ľudí

1.11.2023 (SITA.sk) – Nedávnu osobnú skúsenosť s úplatkom mal na Slovensku najnižší počet ľudí v histórii, a to deväť percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS).

Prvýkrát pod desiatimi percentami

Mimovládna organizácia zbiera tieto údaje už vyše dve desaťročia. Pri prvom meraní z roku 1999 sa k úplatku v posledných troch rokoch priznávalo ešte vyše 40 percent respondentov.

Za vyše dve dekády tak vôbec po prvýkrát tento podiel klesol pod desatinu. Dosiaľ najnižšie číslo (10,2 percenta) sme zaznamenali vlani v novembri. Potešiteľný je aj trend, ktorý sa až na drobný výkyv počas pandémie v roku 2021 vyvíja želateľným smerom,“ uviedla TIS. Na reprezentatívnom prieskume, ktorý sa uskutočnil ešte v auguste pred parlamentnými voľbami, sa zúčastnilo 1009 respondentov.

Stále vedie zdravotníctvo

Aj keď výsledky prieskumu reflektujú uplynulé tri roky s koncovkou úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, z metadát možno podľa TIS odčítať aj dôležité posolstvo pre novú politickú reprezentáciu.

Medzi skupiny ľudí, ktoré najčastejšie reportujú úplatky, stále patrí predovšetkým staršia generácia, ale špecificky aj sympatizanti Smeru a SNS.

Spolu s Alianciou ide o strany, kde tento podiel presiahol 14 percent. Z hľadiska oblastí stále drvivo „vedie“ zdravotníctvo,“ poukázala TIS.

Veľká korupcia

Zároveň organizácia dodáva, že do značnej miery platí jednoduchá rovnica – čím viac úplatky tolerujú bežní ľudia vo vlastných životoch, tým priaznivejšie podhubie má v spoločnosti aj veľká korupcia.

A na tú doplácame naozaj všetci, od zbytočných úmrtí pre zlý stav nemocníc či ciest, až po odchody demotivovaných šikovných ľudí do zahraničia,“ podotkla Transparency.

Viac k témam: Korupcia, Prieskum, Úplatky, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – S úplatkom mal na Slovensku nedávnu skúsenosť historicky najnižší počet ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia stále pátra po páchateľovi v prípade výhražných mailov stredným školám, podľa Šutaja Eštoka spravia maximum

Bezpečnosť detí na školách je podľa neho prioritou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *