Home / SVET / Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu

Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu

31.10.2023 (SITA.sk) – Dánsky výrobca piva Carlsberg oznámil, že ukončil svoje podnikanie v Rusku po tom, čo Kremeľ prevzal kontrolu nad jeho operáciami v krajine.

Spoločnosť uviedla, že sa odmietla nechať „donútiť k dohode za neprijateľných podmienok, ktorá by ospravedlnila nelegitímne prevzatie“ jej ruského podniku.

Osem závodov v Rusku

Carlsberg bol v procese predaja svojej dcérskej spoločnosti – pivovaru Baltika – v Rusku predtým, ako vedenie v júli prevzal štát. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Baltika podľa webstránky Carlsbergu vyrába niektoré z najznámejších značiek piva v Rusku a v ôsmich závodoch v krajine má 8 400 zamestnancov.

Šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen sa vyjadril, že ruská vláda „ukradla náš podnik v Rusku“. „Nepomôžeme im, aby to vyzeralo legitímne,“ zdôraznil.

Zahraničné spoločnosti čelia tlaku

Carlsberg uviedol, že informoval Baltiku, že ukončil všetky svoje licenčné zmluvy na výrobu, uvádzanie na trh a predaj svojich produktov v krajine. Do 1. apríla 2024 bude podľa neho trvať obdobie vyčerpania existujúcich zásob.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

„Keď sa tieto licencie s odkladom skončia, nesmú už vyrábať žiadne naše výrobky. Samozrejme, nemôžem zaručiť, že sa tak stane, ale je to naše očakávanie,“ dodal Aarup-Andersen.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mnoho zahraničných spoločností čelilo tlaku, aby opustilo Rusko a ukončilo svoje tamojšie operácie. Carlsberg bola jednou z mnohých spoločností, ktoré sa snažili predať svoje ruské podniky.

Viac k témam: dcérska spoločnosť, licencia, Pivo, Ruská invázia, výroba piva, zahraničné spoločnosti
Zdroj: SITA.sk – Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mier za ruských podmienok nebude znamenať koniec ľudského utrpenia, uviedla estónska premiérka Kallasová

Kallasová priznala, že západných spojencov treba čoraz viac presviedčať o potrebe podpory Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *