Home / SVET / Ruskí vojaci páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, podľa Rady UNHCR o tom existujú nepretržité dôkazy

Ruskí vojaci páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, podľa Rady UNHCR o tom existujú nepretržité dôkazy

25.9.2023 (SITA.sk) – Existujú „nepretržité dôkazy“, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, uviedla vyšetrovacia komisia Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC).

Útoky na Ukrajine podľa nej zahŕňajú „nezákonné útoky výbušnými zbraňami, útoky poškodzujúce civilistov, mučenie, sexuálne a rodovo podmienené násilie a útoky na energetickú infraštruktúru“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Útoky viedli k civilným obetiam

Nezávislá medzinárodná vyšetrovacia komisia pre Ukrajinu uviedla, že zdokumentovala útoky výbušnými zbraňami na obytné budovy, funkčné zdravotnícke zariadenie, železničnú stanicu, reštauráciu, obchody a komerčné sklady.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Tieto útoky viedli k civilným obetiam, poškodeniu alebo zničeniu kľúčových zariadení a narušeniu základných služieb a zásobovania,“ vysvetlila.

„Vždy, keď som odpovedal, že niečo neviem alebo si nepamätám, dali mi elektrické šoky… Neviem, ako dlho to trvalo. Pripadalo mi to ako večnosť,“ povedala jedna z obetí mučenia, ktoré vypočula komisia.

Vyšetrujú aj kolaps Kachovky

Ruskí vojaci okrem iného podľa vyšetrovacej komisie páchali sexuálne násilie na ženách vo veku od 19 do 83 rokov.

Komisia zároveň pokračuje vo „vyšetrovaní jednotlivých situácií údajných presunov maloletých bez sprievodu ruskými orgánmi do Ruskej federácie“ a tiež sa venuje príčine kolapsu Kachovskej priehrady z júna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny
Zdroj: SITA.sk – Ruskí vojaci páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, podľa Rady UNHCR o tom existujú nepretržité dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Ukrajine padol počas vojny siedmy vysokopostavený ruský dôstojník, zabila ho nášľapná mína

Rusko len zriedka oficiálne komentuje úmrtia svojich vysokých veliteľov.

Jeden komentár

  1. tu tragediu na Ukrajine zacali ukrajinci za vydatnej pomoci USA zosobnenej v osobe Nulandovej v roku 20°14 tzv. Majdanom…Rusko ich varovalo a nie raz…ak tieto ukrajinsko-americko-EU aktivity naberali pre Rusko ohrozujuce kontury Rusko urobilo to co urobilo nie je to vojna pretoze ani Rusko Ukrajine ani Ukrajine Rusku vojnu nevyhlasili…to ze za anglosaske zaujmy umieraju aj nevinní ludia je tragedia tejto doby…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *