Home / SLOVENSKO / Na programe pre verejnú správu si dalo záležať päť politických subjektov, tvrdí po zhodnotení programov ÚMS

Na programe pre verejnú správu si dalo záležať päť politických subjektov, tvrdí po zhodnotení programov ÚMS

22.9.2023 (SITA.sk) – Únia miest Slovenska (ÚMS) zhodnotila v programoch politických strán opatrenia pre samosprávy. Predstavitelia samospráv skonštatovali, že nejeden politický subjekt si osvojil témy, ktoré považujú za prioritné.

Dobrý začiatok pre diskusiu

Napríklad posilnenie kompetencií a financovania miest a obcí, či potrebu komunálnej reformy. Ako ďalej uviedla ÚMS v tlačovej správe, vnímajú to ako dobrý začiatok pre diskusiu.

„ÚMS zhodnotila volebné programy podľa toho, ako strany poňali reformu z pohľadu zmeny kompetencií, územnosprávneho členenia Slovenska, financovania samospráv, volebného systému, regionálnej politiky a verejnej správy,“ uviedla únia.

Apeluje tiež na komplexnú reformu verejnej správy, ktorú podľa nej samospráva potrebuje, ak má fungovať efektívne, bezpečne a udržateľne a vytvárať podmienky pre spokojný život obyvateľstva.

Ako uviedla výkonná viceprezidentka ÚMS Jana Červenáková, na svojom programe si z hľadiska reformy verejnej správy dalo záležať päť politických subjektov.

Praktické znalosti a skúsenosti

Ide o strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD), Demokrati, Aliancia a hnutia Progresívne Slovensko (PS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

„Témy rozobrali komplexne, do obsahu aj návrhov sa pretavili praktické znalosti a skúsenosti viacerých čelných predstaviteľov strán. „Ostatné strany sa samosprávou zaoberajú okrajovo, niektoré len v rozsahu slov alebo viet ( Sme rodina – priamo alebo nepriamo celkom 10 slov, Smer – priamo alebo nepriamo 5 viet, SNS – priamo alebo nepriamo – 10 viet),“ uviedla ÚMS v hodnotení.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Podľa únie v programoch cítiť, že sú zaťažené individuálnymi skúsenosťami, ktoré sa premietajú do návrhov, no neraz ide o riešenia marginálnych problémov.

ÚMS tiež v programoch vníma aj nevedomosť politických subjektov o fungovaní samospráv a poniektoré návrhy prirovnáva k „zbožným želaniam“.

Čerpanie eurofondov

V prípade Hlasu, progresívcov, Demokratov i KDH únia pozitívne hodnotí, že tieto subjekty chcú decentralizovať a uznávajú úlohu silnej samosprávy pre silný štát.

„Zmena financovania je témou, ktorá sa v programoch volebných strán objavuje najčastejšie. Opakujúcou sa témou, na ktorej je zhoda, je presun rozhodovania o čerpaní eurofondov do územia. Niektoré predstavené návrhy na zmenu financovania sú, podľa nás, tak, ako sú uvedené, nerealizovateľné (preniesť výber daní z príjmov na samosprávy, dať samosprávam podiel na v území vybratej DPH a dane s príjmov…),“ uviedla ÚMS.

Upozornila aj na to, že v návrhoch sa opakuje zmena spôsobu financovania na daňový mix, čo ale v minulosti pre samosprávy znamenalo absolútnu závislosť na rozhodnutiach centrálnej vlády.

Najkomplexnejší program pre regionálnu politiku, verejnú správu a samosprávy má podľa ÚMS strana Hlas-SD. Únia tvrdí, že strana dané témy rozobrala komplexne a v návrhoch sa prejavili praktické skúsenosti členstva strany.

Reforma verejnej správy

Návrhy kresťanských demokratov označila ÚMS za akúsi predstavu o reforme samosprávy a jej financovania. V programe Demokratov si ÚMS všíma komplexný popis potenciálneho procesu reformy verejnej správy, no niektoré poniektoré z ich návrhov považuje za nerealizovateľné.

„Program hovorí o reforme verejnej správy vrátane reformy KE a BA bez väčších detailov, finančnej podpore obcí, ktoré budú spolupracovať. Hovorí o zavedení daňového mixu bez väčších detailov,“ hodnotí únia program progresívcov a dopĺňa, že PS v jednej vete procesne popisuje aj reformu verejnej správy.

Aliancia sa podľa ÚMS rozsiahlo venovala regionálnemu rozvoju a samosprávam, no nepriniesla ani len čiastkové riešenia vedúce k stanoveným cieľom a niektoré požiadavky formulovala nejasne.

„V rozsiahlom texte volebného programu sa vo viacerých kapitolách objavuje samospráva, ale skôr ako nositeľ povinnosti alebo kontrolovaný subjekt,“ konštatuje únia na margo programu koalície OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí.

Finančná anatómia samospráv

Únia pokladá zmenu financovania územnej samosprávy za najdôležitejšiu. Je tiež toho názoru, že je nutné zvýšiť finančnú autonómiu samospráv a posilniť ich príjmy.

Financovanie prostredníctvom daňového mixu by podľa nich viedlo k posilneniu závislosti od rozhodnutí centrálnej vlády, a tiež by znížilo motiváciu a nepomohlo by lepšiemu využívaniu zdrojov v území. Únia ale ocenila i to, že strany sa stotožnili s posilnením postavenia samospráv pri čerpaní európskych prostriedkov.

„Najmä v horších časoch sú to práve vedenia miest a obcí, ktoré sú bližšie svojim obyvateľom, vďaka decentralizovanému riadeniu, vzájomnému učeniu sa, pomáhaniu si navzájom lepšie zvládať krízy a byť flexibilnejší. Faktom je však aj to, že potom, ako krízy pominú, vyriešia sa, opäť sa na samosprávu zabúda a na scénu prichádzajú centralisti, ktorí si mylne myslia, že bez nich by svet neexistoval a ani nefungoval a samospráva ide do úzadia. To je ale obrovská chyba, pretože samospráva má rovnaké a ešte oveľa väčšie úlohy aj v lepších časoch, kedy dokáže efektívnejšie manažovať rast a rozvoj krajiny ako centrálna vláda“, uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Verejná správa
Zdroj: SITA.sk – Na programe pre verejnú správu si dalo záležať päť politických subjektov, tvrdí po zhodnotení programov ÚMS © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Minister Raši sa neobáva rozpadu vládnej koalície, ak by Pellegrini úspešne kandidoval na post prezidenta

Zdôraznil, že stranu Hlas budovali pre to, aby vytrvala roky a nie pre to, aby vydržala jedny voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *