Home / SLOVENSKO / Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1

Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1

22.9.2023 (SITA.sk) – Pri príležitosti Dňa životného prostredia VINCI vyhlasuje Via Pribina súťaž o kreatívne riešenia pre udržateľnejšiu cestnú mobilitu. Víťazné projekty budú posúdené na pilotné na rýchlostnej ceste. Rýchlostná cesta od roku 2018 znížila emisie na svojom úseku o 40 %.

S cieľom podporiť rozvoj udržateľnej mobility vyhlasuje Via Pribina, dcérska spoločnosť VINCI Concessions a Meridiam a koncesionár 52 km rýchlostnej cesty na Slovensku, súťaž Via Pribina INOVÁTOR1.

Súťaž je od dnes otvorená startupom, firmám, školám alebo fyzickým osobám. Víťazi budú vyhlásení na jar 2024.

Súťaž má ambíciu napomôcť vzniku projektov a riešení, ktoré zvýšia dlhodobú udržateľnosť dopravy na rýchlostnej ceste R1 Via Pribina, znížia uhlíkovú stopu a zároveň sú aplikovateľné na úseku R1 od Nitry po Tekovské Nemce, resp. na severnom obchvate Banskej Bystrice.

Prihlasované projekty zamerané na dlhodobú udržateľnosť dopravy na ceste R1 Via Pribina a zníženie uhlíkovej stopy musia spadať do niektorej z nasledovných oblastí, ktoré zahŕňajú aj prevádzku a údržbu, biodiverzitu, odpočívadlá, či digitalizáciu rýchlostnej cesty.

Návrhy inovatívnych projektov je možné prihlasovať do 10. decembra 2023 cez webovú stránku súťaže https://viapribina.sk/sk/sutaz-inovator1/

Odborná porota zložená z expertov z Via Pribina, Via Pribina Operations a jej akcionárov VINCI Highways a Meridiam vyberie tie najlepšie na základe ich kvality a realizovateľnosti na rýchlostnej ceste.

,,Naším záväzkom v rámci udržateľnosti Via Pribina je znižovanie uhlíkovej stopy. Doposiaľ, od roku 2018 sa nám poradilo zredukovať emisie o 40% (tzv. Scope 1, Scope 2). Medzi konkrétne opatrenia v rámci koncesie patrí napríklad inštalácia fotovoltaických panelov a tepelných čerpadiel. Pre vodičov sme zároveň na odpočívadlách popri ceste nainštalovali elektrické nabíjacie stanice,“ hovorí Quentin Duchâteau, zástupca generálneho riaditeľa Via Pribina.

Za projektom rýchlostnej cesty R1 Via Pribina stoja akcionári VINCI Highways a Meridiam. Prevádzku a údržbu má na starosti spoločnosť Via Pribina Operations, ktorej vlastníkom je VINCI Highways.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Súťaž, Via Pribina, Via Pribina INOVÁTOR1
Zdroj: SITA.sk – Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Minister Raši sa neobáva rozpadu vládnej koalície, ak by Pellegrini úspešne kandidoval na post prezidenta

Zdôraznil, že stranu Hlas budovali pre to, aby vytrvala roky a nie pre to, aby vydržala jedny voľby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *