Home / SVET / Azerbajdžan spustil protiteroristickú operáciu voči arménskym vojenským pozíciám v Náhornom Karabachu

Azerbajdžan spustil protiteroristickú operáciu voči arménskym vojenským pozíciám v Náhornom Karabachu

19.9.2023 (SITA.sk) – Azerbajdžan v utorok spustil „protiteroristickú operáciu“, v rámci ktorej sa zameriava na vojenské pozície v spornom regióne Náhorný Karabach. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo štyria vojaci a dvaja civilisti zomreli pri výbuchoch mín v Náhornom Karabachu.

Intenzívna delostrelecká paľba

Azerbajdžanské ministerstvo obrany bezprostredne neposkytlo podrobnosti o akcii, len uviedlo, že „pozície na frontovej línii a hĺbkové, dlhodobé palebné body formácií arménskych ozbrojených síl, ako aj bojové prostriedky a vojenské zariadenia sú neschopné používať vysoko presné zbrane“. Azerbajdžan tvrdí, že „zneschopňujú“ len legitímne vojenské ciele.

Etnickí arménski predstavitelia v Náhornom Karabachu sa však vyjadrili, že oblasť okolo hlavného mesta Stepanakert a ďalšie obce čelia intenzívnej delostreleckej paľbe.

Správy vyvolali obavy, že by región mohla zasiahnuť ďalšia vojna medzi Azerbajdžanom a Arménskom, ako šesťtýždňové intenzívne boje v roku 2020.

Konflikt o región

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia trvá konflikt o spomenutý región, ktorý leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Počas bojov o región z jesene 2020 Azerbajdžan prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti. Rusko vtedy sprostredkovalo dohodu o prímerí.

Nedostatok potravín a liekov

Azerbajdžan však tvrdí, že odvtedy Arménsko do Náhorného Karabachu pašuje zbrane. Tieto tvrdenia viedli k blokáde cesty spájajúcej región s Arménskom, čo tam spôsobilo vážny nedostatok potravín a liekov.

V pondelok do Náhorného Karabachu prišli dodávky múky a zdravotníckeho vybavenia od Červeného kríža. Miestni predstavitelia však tvrdia, že cestné spojenia s regiónom nie sú plne otvorené.

Viac k témam: Blokáda, boje, Konflikt, Náhorný Karabach, výbuch míny
Zdroj: SITA.sk – Azerbajdžan spustil protiteroristickú operáciu voči arménskym vojenským pozíciám v Náhornom Karabachu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stúpol podiel obyvateľov Ukrajiny, ktorí by boli ochotní vymeniť časť územia za mier

Väčšina obyvateľov Ukrajiny, a to 55 percent, je však stále proti akýmkoľvek teritoriálnym ústupkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *