Home / SLOVENSKO / Dobrovodský žiada Žilinku o súčinnosť pri ochrane práv migrantov, vo Veľkom Krtíši sú údajne obmedzovaní na slobode (foto)

Dobrovodský žiada Žilinku o súčinnosť pri ochrane práv migrantov, vo Veľkom Krtíši sú údajne obmedzovaní na slobode (foto)

12.9.2023 (SITA.sk) – Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský požiadal o súčinnosť generálneho prokurátora Maroša Žilinku v súvislosti s ochranou základných práv a slobôd.

Zhromažďovanie cudzincov

Učinil tak na základe neohlásenej kontroly vo výrobnej hale vo Veľkom Krtíši, kde sú podľa neho cudzinci obmedzovaní na slobode. Podľa informácií hovorcu ombudsmana Branislava Gigaca účelom výrobnej haly je zhromažďovať cudzincov, ktorých neskôr administratívne vybavuje ministerstvo vnútra prostredníctvom oddelení cudzineckej polície.

Kontrolu vykonali zamestnanci Kancelárie verejného ochrancu práv v uplynulom týždni. Cudzinci nachádzajúci sa vo výrobnej hale tvrdia, že sú obmedzovaní na osobnej slobode štyri až sedem dní. Príslušníci Policajného zboru zároveň odmietli žiadosť kancelárie ombudsmana, aby situáciu sťažujúcich sa cudzincov preverili za účelom objektívneho zistenia dĺžky pobytu v objekte a taktiež otázku dobrovoľného pobytu.

Obmedzenie na osobnej slobode

„Príslušníci Policajného zboru uviedli, že cudzinci sú obmedzení na osobnej slobode len v časovom rozsahu 24 hodín, a v prípade, ak sa v objekte nachádzajú osoby, ktoré sú tam dlhšie ako 24 hodín, títo tam ostávajú dobrovoľne,“ tvrdí Dobrovodský. Dodáva však, že tvrdenia polície vyvrátili cudzinci.

Zhodne tvrdili, že všetci, ktorí sú v objekte umiestnení, sú tam umiestnení bez možnosti odísť. Nemožnosť opustiť areál potvrdili aj zamestnanci kancelárie ombudsmana, pretože objekt bol ohradený plotom a strážený príslušníkmi Policajného zboru, ktorí mali aj automatické zbrane,“ dodáva.

Viac k témam: Cudzinecká polícia, Generálny prokurátor, Migranti, nelegálni migranti, Ombudsman, Verejný ochranca práv, výrobná hala
Zdroj: SITA.sk – Dobrovodský žiada Žilinku o súčinnosť pri ochrane práv migrantov, vo Veľkom Krtíši sú údajne obmedzovaní na slobode (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Politológ: Od novozvoleného prezidenta sa veľa neočakáva

Peter Pellegrini bude podľa politológa stále akoby členom vládnej koalície, no môže aj prekvapiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *