Home / SVET / Zelenskyj sa stretol so šéfom japonskej diplomacie, Hajaši sľúbil Kyjevu podporu i spoluprácu (video)

Zelenskyj sa stretol so šéfom japonskej diplomacie, Hajaši sľúbil Kyjevu podporu i spoluprácu (video)

9.9.2023 (SITA.sk) – Japonský minister zahraničia v sobotu počas svojej vopred neoznámenej návštevy Ukrajiny, kde sa stretol s tamojšími predstaviteľmi, sľúbil podporu jeho krajiny a súhlasil so začatím rokovaní o bezpečnostnej spolupráci medzi Kyjevom a Tokiom.

Tokio je oddané Ukrajine

Jošimasa Hajaši povedal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Japonsko je pripravené rokovať o bezpečnostnej spolupráci založenej na dohode medzi skupinou najvyspelejších krajín sveta G7 a Ukrajinou počas júlového samitu NATO.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tokio je tiež podľa neho oddané Ukrajine a bude pokračovať v tvrdých sankciách proti Rusku, pričom bude spolupracovať s ostatnými krajinami G7.

Minister zároveň prisľúbil podporu pre ukrajinskú hospodársku obnovu a rekonštrukciu. Zelenskému podľa japonského ministerstva zahraničia povedal, že Japonsko plánuje na budúci rok usporiadať japonsko-ukrajinskú konferenciu zameranú na hospodársku obnovu Ukrajiny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na Ukrajinu chcú prilákať nové investície

Zelenskyj sa zase poďakoval za japonskú humanitárnu a finančnú pomoc, ktorá pomohla Ukrajine prekonať zimu a problémy s dodávkou energie v dôsledku ruských útokov, uviedol úrad ukrajinského prezidenta. Japonsko darovalo Ukrajine viac ako 7 miliárd dolárov, väčšinou na humanitárnu pomoc a vojenské vybavenie obmedzené na nesmrtonosné zbrane, keďže ho právne obmedzujú limity v jeho pacifistickej ústave.

Šéf japonskej diplomacie so sebou priviedol delegáciu japonských obchodných lídrov vrátane generálneho riaditeľa Rakuten Group Hirošiho Mikitaniho a prezidenta výrobcu zdravotníckeho vybavenia Allm Inc. Teppeia Sakana.

„Toto je veľmi dôležité, pretože aktívne pracujeme na oživení ukrajinskej ekonomiky a prilákaní nových investícií na Ukrajinu,“ povedal Zelenskyj delegácii.

Hajaši počas svojej prvej návštevy Ukrajiny od spustenia ruskej invázie navštívil aj mesto Buča, ktoré sa stalo jedným zo symbolov ruských zverstiev počas vojny na Ukrajine.

(1 EUR = 1,0704 USD)

Viac k témam: balík pomoci Ukrajine, Buča, Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj sa stretol so šéfom japonskej diplomacie, Hajaši sľúbil Kyjevu podporu i spoluprácu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky zranili najmenej päť ukrajinských civilistov

Informovali o tom miestni predstavitelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *