Home / SLOVENSKO / Odseknutá hlava Hviezdoslava je nechutná metafora, Matica slovenská protestuje proti reklamnej kampani bratislavského divadla (video+foto)

Odseknutá hlava Hviezdoslava je nechutná metafora, Matica slovenská protestuje proti reklamnej kampani bratislavského divadla (video+foto)

5.9.2023 (SITA.sk) – Matica slovenská zvolala na stredu 6. septembra o 17:00 občiansky protest proti „nekultúrnym aktivitám“ Divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Protestovať chce priamo pred budovou divadla proti aktuálnej reklamnej kampani na novú divadelnú sezónu, ktorá podľa Matice „hrubo dehonestuje jedného z najvýraznejších predsedov Matice slovenskej Pavla Országha Hviezdoslava.“

Odseknutá hlava Hviezdoslava

Nový vizuál divadelnej sezóny zobrazuje mladých ľudí, ktorí majú v rukách ukrajinskú, antifašistickú a dúhovú vlajku.

„Jeden z nich v rukách drží odseknutú hlavu práve P. O. Hviezdoslava, jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov uplynulých dvesto rokov, ktorého navrhovali na nomináciu Nobelovej cenu za protivojnovú poéziu. Bol jednou z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry na sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia a radí sa k najvýznamnejším zjavom celej slovenskej literatúry,“ poukázala Matica.

Dodala, že takýto vizuál použilo divadlo práve v roku 160. výročia založenia MS, 30. výročia vzniku SR a 180. výročia kodifikácie slovenčiny.

Mesto vo vizuáli problém nevidí

Reklamná agentúra použila ako motív novej kampane umeleckú techniku vitráž, známu z minulých budovateľských období našej histórie. Mesto Bratislava v novom vizuáli problém nevidí.

„Je podľa nášho názoru vtipný a provokatívny, rovnako ako samotné divadlo, ktoré poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty. Plagát pre novú divadelnú sezónu parafrázuje Alexyho pôvodné vitráže v budove Divadla P. O. Hviezdoslava, využíva bustu P. O. Hviezdoslava z divadelného foyer a nesie ďalšie odkazy na divadelný priestor, na našu minulosť aj súčasnosť. Divadlu želáme úspešnú sezónu a veríme, že aj tento vizuál priláka nových divákov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Matica slovenská tvrdí, že stvárnenie odseknutej hlavy Hviezdoslava nemôže byť ospravedlniteľné ani kreativitou reklamnej kampane.

Kritika aj od poslancov

„Umelecké stvárnenie nemôže prekračovať hranice vkusu a ľudskosti. Matica možným vysvetleniam o tzv. nadsádzke tohto vyobrazenia neverí a nerozumie, prečo musí byť práve osoba P. O. Hviezdoslava terčom takýchto nechutných útokov a metafor,“ píše sa v stanovisku inštitúcie, ktorej sa rovnako nepáči ani to, že počas nedávneho Dúhového pochodu v Bratislave zavesili v divadle na bustu P. O. Hviezdoslava dúhový šál.

Nový vizuál divadelnej sezóny popudil viacerých politikov, verejne ho kritizovali poslanci parlamentu Milan Uhrík (Republika) a Romana Tabák (nezaradená). Smer-SD už avizuje, že sa pripojí k protestu pred divadlom.

„Tento protest nebude stranícky, ale tvrdo občiansky protest občanov, ktorí sa cítia urazení poslednými aktivitami pani riaditeľky divadla,“ povedal Dušan Jarjabek zo Smeru-SD vo videu, ktoré strana zverejnila na svojom facebookovom profile a pozýva v ňom svojich priaznivcov na protest.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, Protest, Reklamná kampaň
Zdroj: SITA.sk – Odseknutá hlava Hviezdoslava je nechutná metafora, Matica slovenská protestuje proti reklamnej kampani bratislavského divadla (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prichádza nová generácia unikátnych skladačiek Galaxy Z, ako aj najmodernejších hodiniek a slúchadiel od Samsungu s umelou inteligenciou

Spoločnosť Samsung predstavuje najmodernejšie skladacie telefóny Samsung Galaxy Z Fold6 a Z Flip6, hodinky Galaxy Watch7 a Galaxy Watch Ultra, ako aj slúchadlá Galaxy Buds3 a Galaxy Buds3 Pro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *