Home / SLOVENSKO / Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video)

Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video)

4.9.2023 (SITA.sk) – Na sociálnej sieti sa objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách, viacerí sú v plavkách a s uterákmi.

Mimo turistických chodníkov

Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka. Prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo však v lete podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka viacero. Ako ďalej uviedol v reakcii pre agentúru SITA, deje sa tak aj napriek upozorňovaniu a sankciám.

Kúpanie vo vodopádoch, plesách i potokoch v Tatranskom národnom parku je zakázané. Počet porušení zákazov však podľa Majka rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.

„Vysokohorské prostredie s kúpaliskom si návštevníci mýlia hlavne počas horúcich a slnečných dní. Mali sme aj víkendové služby, strážcovia i lesníci boli v tomto prostredí a upozorňovali ľudí, udelili tiež nejaké sankcie,“ opísal. Pri masách ľudí, ktoré prichádzajú do Tatier počas pekných dní, však nemôžu byť všade.

View this post on InstagramLoading…

V zahraničí si to Slovák nedovolí

„Je to ako hádzať hrach na stenu. Pokiaľ v sebe nemáme slušné vychovanie, správame sa ako divosi,“ komentoval správanie sa niektorých návštevníkov riaditeľ Správy TANAPu.

Majko v súvislosti s prípadmi kúpania sa v plesách či vodopádoch hovorí o nedostatku bazálnej slušnosti, výchovy a rešpektovaní pravidiel.

„Paradoxom je, že Slovák si toto v zahraničí nedovolí, bojí sa pokuty či toho, že by ostal vo väzení. To si vieme dovoliť iba na Slovensku,“ poznamenal.

Pri porušení zákazu pritom hrozí návštevníkom pokuta v stovkách eur, v prípade odstúpenia na správne konanie sa môže vyšplhať až na tisíce.

Viac k témam: Kúpanie, Národný park, Vysoké Tatry
Zdroj: SITA.sk – Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto)

Michalská veža prechádzala od júla 2021 generálnou rekonštrukciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *