Home / SLOVENSKO / Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video)

Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video)

4.9.2023 (SITA.sk) – Na sociálnej sieti sa objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách, viacerí sú v plavkách a s uterákmi.

Mimo turistických chodníkov

Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka. Prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo však v lete podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka viacero. Ako ďalej uviedol v reakcii pre agentúru SITA, deje sa tak aj napriek upozorňovaniu a sankciám.

Kúpanie vo vodopádoch, plesách i potokoch v Tatranskom národnom parku je zakázané. Počet porušení zákazov však podľa Majka rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.

„Vysokohorské prostredie s kúpaliskom si návštevníci mýlia hlavne počas horúcich a slnečných dní. Mali sme aj víkendové služby, strážcovia i lesníci boli v tomto prostredí a upozorňovali ľudí, udelili tiež nejaké sankcie,“ opísal. Pri masách ľudí, ktoré prichádzajú do Tatier počas pekných dní, však nemôžu byť všade.

View this post on InstagramLoading…

V zahraničí si to Slovák nedovolí

„Je to ako hádzať hrach na stenu. Pokiaľ v sebe nemáme slušné vychovanie, správame sa ako divosi,“ komentoval správanie sa niektorých návštevníkov riaditeľ Správy TANAPu.

Majko v súvislosti s prípadmi kúpania sa v plesách či vodopádoch hovorí o nedostatku bazálnej slušnosti, výchovy a rešpektovaní pravidiel.

„Paradoxom je, že Slovák si toto v zahraničí nedovolí, bojí sa pokuty či toho, že by ostal vo väzení. To si vieme dovoliť iba na Slovensku,“ poznamenal.

Pri porušení zákazu pritom hrozí návštevníkom pokuta v stovkách eur, v prípade odstúpenia na správne konanie sa môže vyšplhať až na tisíce.

Viac k témam: Kúpanie, Národný park, Vysoké Tatry
Zdroj: SITA.sk – Ľudia sedia v plavkách pod vodopádmi a z národného parku si robia akvapark. Nepomáhajú ani sankcie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V okresoch Žilina a Bytča je zvýšené riziko vzniku požiarov, ľudia musia dodržiavať zaásady protipožiarnej ochrany

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline upozorňuje na dodržiavanie zásad protipožiarnej ochrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *