Home / SLOVENSKO / Dôchodcovia žiadajú samostatné ministerstvo, v EÚ aj na svete by sme vraj boli jedineční

Dôchodcovia žiadajú samostatné ministerstvo, v EÚ aj na svete by sme vraj boli jedineční

3.9.2023 (SITA.sk) – Podstatná časť verejných výdavkov na Slovensku smeruje na dôchodky a na zdravotnú starostlivosť o seniorov. Štát by sa mal preto začať seriózne venovať problematike seniorov, ktorá je prierezová a nadobúda dôležitosť najmä v súvislosti so starnutím obyvateľstva. Tvrdí to predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian.

Samostatné ministerstvo pre seniorov

Jednota penzistov preto žiada, aby sa agende seniorov v novej vláde venovalo samostatné ministerstvo pre seniorov alebo samostatný úrad podpredsedu vlády pre seniorov. Slovensko by sa tak stalo prvou krajinou Európskej únie, ktorá by mala pre riešenie problematiky seniorov osobitné ministerstvo alebo úrad vicepremiéra.

Slovensko by tak mohlo byť jednou z prvých krajín aj na svete,“ uviedol Kotian. Podľa neho je legitímne, aby záujmy 1,1 milióna seniorov na Slovensku obhajoval samostatný minister alebo podpredseda vlády s reálnymi právomocami, a to najmä v čase narastajúcej chudoby seniorov.

Priority EÚ na úkor dôchodcov?

Nový úrad by si prevzal pod seba práve seniorskú agendu, ktorá je prierezová a nadobúda čoraz väčšiu dôležitosť. V Škótsku mali podľa Kotiana ministerstvo pre seniorov do marca tohto roka, avšak jeho agendu presunuli pod Ministerstvo pre rovnosť, migráciu a utečencov.

A to aj v situácii, keď približne 40 percent škótskej populácie, viac ako 2,2 milióna ľudí, má viac ako 50 rokov a obyvatelia Škótska nad 65 rokov počtom prevyšujú 15-ročných,“ upozornil.

Podľa údajov škótskej vlády je pritom chudobou postihnutých asi 22 percent staršej populácie, čo je asi polovičný počet seniorov ako u nás na Slovensku.

„Aj to podľa nás ukazuje, akej problematike sa v rámci EÚ začínajú dávať priority na úkor seniorov a staršej generácie,“ zdôraznil šéf Jednoty dôchodcov na Slovensku.

Viac k témam: Dôchodcovia, Sociálne
Zdroj: SITA.sk – Dôchodcovia žiadajú samostatné ministerstvo, v EÚ aj na svete by sme vraj boli jedineční © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Horskí záchranári zasahovali vo Vysokých Tatrách, pod vrcholom Kriváňa zomrel po páde a zranení hlavy turista

Na mieste začali okolití svedkovia s oživovaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *