Home / EKONOMIKA / Dotácie na obedy dostanú od septembra ďalšie tisíce žiakov, treba však podať písomnú žiadosť

Dotácie na obedy dostanú od septembra ďalšie tisíce žiakov, treba však podať písomnú žiadosť

3.9.2023 (SITA.sk) – Od nového školského roka sa rozširuje poskytovanie štátnej dotácie na stravu v školách. Od septembra majú na dotáciu nárok aj deti zo stredných škôl v prvých štyroch ročníkoch osemročného vzdelávacieho programu a deti prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu na strednej škole, ak ich na školu prijali z ôsmeho ročníka základnej školy. Na dotáciu majú po novom rovnako nárok aj deti, ktoré si plnia povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou v materskej škole.

Dotácia vo výške 2,30 eura

Pre novú oprávnenú skupinu detí na stredných školách poskytuje štát dotáciu na stravu vo výške 2,30 eura za každý deň, teda v rovnakej sume ako v prípade detí na druhom stupni základnej školy.

Pri individuálnom predprimárnom vzdelávaní v materskej škole je dotácia na stravu vo výške 1,40 eura za každý odobraný obed. Poskytnutie dotácie na stravu na deti nie je automatické, rodič dieťaťa musí o túto dotáciu písomne požiadať zriaďovateľa školy cez školskú jedáleň.

Nárok na štátnu dotáciu

V prípade oprávnených stredných škôl podávajú žiadatelia písomnú žiadosť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najneskôr do 10. septembra tohto roka. Dotáciu na stravu dostane žiadateľ preddavkovo do 25. septembra tohto roka. Ak žiadateľ podá žiadosť po 10. septembri, dotáciu dostane až od októbra.

Nárok na štátnu dotáciu na stravu tak má od septembra tohto roka aj približne 11-tisíc žiakov prvých štyroch ročníkov osemročných gymnázií. Zavedenie dotácie aj pre žiakov osemročných gymnázií si do konca tohto roka vyžiada 101,2 tisíca eur a v ďalších rokoch 303,6 tisíca eur ročne. Novela zákona tak zrovnoprávni deti, ktoré chodia na základnú školu a deti, ktoré študujú na osemročných gymnáziách a sú v rovnakom veku.

Viac k témam: dotácie na obedy, Obedy pre školákov, Sociálne
Zdroj: SITA.sk – Dotácie na obedy dostanú od septembra ďalšie tisíce žiakov, treba však podať písomnú žiadosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku atakuje magickú hranicu, Indov u nás pracuje viac ako Poliakov

Suverénne najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *