Home / SVET / Člena extrémistickej skupiny Proud Boys odsúdili na 17 rokov pre útok na Kapitol

Člena extrémistickej skupiny Proud Boys odsúdili na 17 rokov pre útok na Kapitol

1.9.2023 (SITA.sk) – Bývalého organizátora americkej krajne pravicovej extrémistickej skupiny Proud Boys vo štvrtok odsúdili na 17 rokov väzenia za vedenie útoku podporovateľov bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Trest je druhý najdlhší

Trest pre Josepha Biggsa je druhý najdlhší spomedzi stoviek trestov súvisiacich s udalosťami zo 6. januára 2021, dlhšie odňatie slobody má už len zakladateľ extrémistickej skupiny Oath Keepers Stewart Rhodes. Federálni prokurátori odporúčali pre Biggsa 33-ročný trest odňatia slobody.

Biggs pomohol viesť desiatky členov a podporovateľov Proud Boys v pochode na Kapitol, ktorého cieľom bolo zabrániť Joeovi Bidenovi v prevzatí prezidentského úradu po voľbách v roku 2020.

Prinútil utiecť zákonodarcov

Biggs a ďalší Proud Boys sa pridali k davu, ktorý prerazil policajné zábrany a prinútil zákonodarcov v Kongrese utiecť, keď mali potvrdiť Bidenovo volebné víťazstvo.

Súd ešte separátne rozhodne o trestoch pre štyroch ďalších členoch Proud Boys, ktorých porota v máji uznala vinnými, okrem iného z protištátneho sprisahania. V utorok by sa mal trest dozvedieť líder Proud Boys Enrique Tarrio.

V súvislosti s útokom na Kapitol obvinili z federálnych trestných činov viac ako 1 100 ľudí. Viac ako 600 z nich odsúdili.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Proud Boys, útok na Kapitol, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Člena extrémistickej skupiny Proud Boys odsúdili na 17 rokov pre útok na Kapitol © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európski ministri zahraničných vecí plánujú bojkot Orbánovho samitu v Budapešti, chcú vyslať jasný signál

Šéfovia diplomacií smerujú k zorganizovaniu svojho vlastného samitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *