Home / SLOVENSKO / Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody

Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody

29.8.2023 (SITA.sk) – Slovenské národné povstanie (SNP) je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského symbolom odvahy a statočnosti slovenského národa. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol pri príležitosti 79. výročia SNP. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).

Sloboda nie je samozrejmosť

Odkaz SNP je nadčasový. Naši predkovia sa spojili v boji proti útlaku a okupácii. Aj keď nevedeli, čo príde a čelili hrdelným trestom, so zbraňou v ruke sa vzopreli agresorovi. Ukázali nám, že zlu sa neustupuje. Povstanie preto právom patrí k najvýznamnejším míľnikom modernej histórie Slovenska,“ vyjadril sa Wlachovský.

Doplnil, že oslavy SNP sú príležitosťou uctiť si tých, ktorí bojovali a umierali za slobodu.

Okrem toho, že sme sa ako národ postavili na správnu stranu dejín, SNP výrazne ovplyvnilo aj naše sebavedomie. Jeho účastníci si zaslúžia našu úctu, sú pre nás zdrojom inšpirácie. Nezabúdajme však, že sloboda nie je samozrejmosť. Že ju musíme chrániť, pestovať a tiež, že musíme byť ostražití a postaviť sa snahám o jej okliešťovanie,“ zdôrazňuje šéf slovenskej diplomacie.

Nezatvárajme oči pred agresiou

Zároveň považuje za popretie odkazu povstania, ak zatvárame oči pred porušovaním ľudských práv a medzinárodného práva, agresiou i pred snahami uprieť iným štátom možnosť zvoliť si vlastnú, slobodnú cestu.

Rezort diplomacie tiež poukázal na to, že SNP predchádzali mesiace príprav. „V partizánskych a povstaleckých jednotkách na Slovensku bojovali okrem Slovákov, Rusínov a Čechov i sovietski občania, Rómovia, Bulhari, Poliaci, Juhoslovania, Francúzi, Židia, Nemci, Maďari, Angličania a Američania,“ dopĺňa.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výročie SNP (fotografie)

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Sloboda, SNP Slovenské národné povstanie
Zdroj: SITA.sk – Odkaz SNP je nadčasový, hovorí Wlachovský a upozorňuje na krehkosť slobody © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na hraničných priechodoch Záhon a Slovenské Nové Mesto sa pre obmedzenia na maďarskej strane tvoria kolóny kamiónov

Polícia v súvislosti s touto situáciou žiada vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *