Home / EKONOMIKA / Peniaze určené na nákup pandemických ochranných pomôcok chcú využiť inak, najmä na dofinancovanie energií

Peniaze určené na nákup pandemických ochranných pomôcok chcú využiť inak, najmä na dofinancovanie energií

26.8.2023 (SITA.sk) – Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR chce takmer jeden milión eur pôvodne určených na nákup osobných ochranných pracovných pomôcok, rúšok a dezinfekcie v súvislosti s pandémiou COVID-19 využiť na iné účely. Konkrétne na nákup pozemkov, doplnenie mobilizačných rezerv a dofinancovanie energií.

Zmeny zlepšia pripravenosť Slovenska

Úrad už žiadosť predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Tvrdí, že tak robí na základe vykonanej analýzy potrieb kapitálových výdavkov, vývoja súčasnej pandemickej situácie a z dôvodu pretrvávajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine.

Zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov nebudú ohrozené a stále budú zabezpečené dostatočné rozpočtové prostriedky na budúce obstarávanie osobných ochranných prostriedkov a zdravotníckych pomôcok na riešenie pandémie COVID-19,“ argumentujú štátne rezervy.

Ako dopĺňajú, aktuálne majú obstarané, naskladnené a pripravené na použitie osobné ochranné prostriedky a zdravotnícke pomôcky s viac ako 100-percentným naplnením optimálneho cieľového stavu. Zmeny pri použití uvedených finančných prostriedkov navyše podľa úradu zlepšia pripravenosť Slovenska v ďalších oblastiach krízového riadenia štátu.

Najviac peňazí by išlo na energie

Najväčšiu čiastku v hodnote 263 tisíc eur plánuje úrad použiť na dofinancovanie bežných výdavkov na energie. Ako zdôrazňuje, zvýšené náklady nevznikajú z dôvodu zvýšenia spotreby, ale z dôvodu enormného nárastu cien za nákup energií.

Na dofinancovanie kapitálových výdavkov spojených s ochraňovaním mobilizačných rezerv nákupom podvalov je potrebných niečo cez 247 tisíc eur a na preskúšanie a udržiavanie mobilizačných rezerv 200 tisíc eur. Na dofinancovanie výdavkov spojených s nákupom pozemku by malo ísť 185 tisíc eur. Ďalšie prostriedky by mali byť určené na nákup hardvéru a na dofinancovanie bežných výdavkov spojených s likvidáciou vyčlenených štátnych hmotných rezerv.

Viac k témam: COVID-19, Kapitálové výdavky, Ochranné pomôcky, Zdravotnícke pomôcky
Zdroj: SITA.sk – Peniaze určené na nákup pandemických ochranných pomôcok chcú využiť inak, najmä na dofinancovanie energií © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *