Home / KULTÚRA / Film a TV / Herci sa nedohodli so štúdiami a streamovacími službami. Podľa Matta Damona potrebujú spravodlivé zmluvy, aby prežili

Herci sa nedohodli so štúdiami a streamovacími službami. Podľa Matta Damona potrebujú spravodlivé zmluvy, aby prežili

13.7.2023 (SITA.sk) – Odbory zastupujúce filmových a televíznych hercov a herečky nedosiahli dohodu so štúdiami a streamovacími službami. Ich vedenie tak bude ešte vo štvrtok hlasovať o tom, či vstúpia do štrajku.

Odborový zväz Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAG – AFTRA) vo štvrtok informoval, že jeho vedenie na zasadnutí zváži, či sa pridá k už štrajkujúcim scenáristom.

Prvý štrajk od roku 1960

Ak sa tak stane, bude to prvý raz od roku 1960, čo štrajkujú herci a scenáristi pracujúci na filmových a televíznych produkciách.

Herecká asociácia vydala vo štvrtok v skorých ranných hodinách vyhlásenie, v ktorom oznámila, že lehota na ukončenie rokovaní sa skončila bez uzavretia zmluvy.

Vyhlásenie pritom prišlo len niekoľko hodín po vyhlásení tohtoročných nominácií na televízne ceny Emmy.

Lepšie platové podmienky

„Spoločnosti sa odmietli zmysluplne angažovať v niektorých témach a v iných nás úplne zablokovali. Kým nebudú rokovať v dobrej viere, nemôžeme sa dohodnúť,“ vyjadrila sa Fran Drescher, ktorá je prezidentkou hereckého združenia.

Skupina zastupujúca štúdiá, Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP), uviedla, že je sklamaná z toho, že sa nepodarilo dosiahnuť dohodu.

Ak herci začnú štrajkovať, oficiálne sa pridajú k scenáristom pred štúdiami a miestami nakrúcania v snahe dosiahnuť lepšie podmienky od štúdií a streamovacích gigantov ako sú Netflix a Amazon. Asociácia už predtým schválila štrajk takmer 98 percentami hlasov.

Spomalenie výroby filmov a televíznych seriálov

Členovia asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America – WGA) štrajkujú od začiatku mája, čím spomalili výrobu filmov a televíznych seriálov na oboch amerických pobrežiach a produkčných centrách.

Medzi otázky, o ktorých rokujú, patrí neregulované využívanie umelej inteligencie a tiež vplyv na zvyšné odmeny, ktoré priniesol ekosystém streamovania, ktorý sa rozšíril v posledných rokoch.

Štrajk hercov by zabránil umelcom pracovať a tiež propagovať už dokončené projekty.

Podľa agentúry Associated Press (AP) preto nie je isté, či sa herecké obsadenie filmu Oppenheimer Christophera Nolana zúčastní na štvrtkovej londýnskej premiére.

Herci potrebujú spravodlivé zmluvy

Matt Damon sa zase na stredajšom podujatí vyjadril, že i keď všetci dúfajú, že sa štrajku podarí zabrániť, mnohí herci potrebujú spravodlivé zmluvy, aby prežili. „Mali by sme chrániť ľudí, ktorí sú tak trochu na okraji,“ povedal pre AP.

V roku 2007 stál 100-dňový štrajk scenáristov odvetvie približne dve miliardy dolárov.

Tentoraz sú scenáristi v spore s Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje veľké štúdiá vrátane Disney a Netflixu, pretože požadujú vyššie platy a väčší podiel zo ziskov z moderného streamovacieho boomu.

WGA tiež kritizovala filmové štúdiá za vytváranie takzvanej „zákazkovej ekonomiky“, ktorej cieľom je zmeniť písanie na „slobodné povolanie“.

Viac k témam: Herci, Štrajk, Streamovacia služba, Umelá inteligencia
Zdroj: SITA.sk – Herci sa nedohodli so štúdiami a streamovacími službami. Podľa Matta Damona potrebujú spravodlivé zmluvy, aby prežili © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Začína sa natáčať životný príbeh hudobnej legendy Karola Duchoňa, do kín príde na budúce leto

Film má autenticky zachytávať nielen verejný, ale aj súkromný život hudobníka. 

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    vsetko sa rozpada ako tisicrocná mumia…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *